Ana Sayfa Turizm Tarih’in Denizle Buluştuğu Yer Datça Hakkında; Datça’da Nereleri Gezerim?

Tarih’in Denizle Buluştuğu Yer Datça Hakkında; Datça’da Nereleri Gezerim?

0
305

Tarih’in Denizle Buluştuğu Yer Datça Hakkında; Datça’da Nereleri Gezerim?

Light Tours Datca Mugla770236545 - Tarih’in Denizle Buluştuğu Yer Datça Hakkında; Datça’da Nereleri Gezerim?

Tarih’in Denizle Buluştuğu Yer Datça

Denizin mavi renginin en güzel tonlarını görebileceğiniz ender yerlerdendir Datça. Deniziyle, yeşiliyle ve tarihi güzellikleriyle vaktinizi ayırıp mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelir.

Datça, Muğla iline bağlı oldukça şirin bir ilçe. Dalaman hava alanına olan yakınlığı ile özellikle yaz aylarında turist akınına uğrayan Datça’ya gitmek ve konaklamak isterseniz eğer, otel ve pansiyon rezervasyonunuzu önceden yaptırmanız sizin için iyi olacaktır. Otel ve pansiyonların yanında internet üzerinden kısa bir araştırmayla haftalık ya da iki haftalık sürelerle sahibinden kiralanan evlere ulaşabilirsiniz. Datça’nın yapısı itibariyle çoğunluğu eski evler olsa da bu evlerde kalmak bile insana ayrı bir keyif veriyor. Peki, Datça’da gezilecek yerler nereler?

maxresdefault 2 - Tarih’in Denizle Buluştuğu Yer Datça Hakkında; Datça’da Nereleri Gezerim?

Datça’da Nereleri Gezerim?

Datça’ya gitmişken herhalde ilk gezilecek yerler Datça’nın ünlü koylarıdır. Eğer kısıtlı zamanınız varsa Datça’nın üç koyu olan Hayıtbükü, Ovabükü ve Palamutbükü’nü ilk etapta gezebilirsiniz. Datça merkeze arabayla 35 dakika mesafedeki bu koyları yarım gününüzü ayırıp gezmeniz mümkün. Yarım gün size kısa gelmiş olabilir ancak bu üç koy birbirine 5 dakika mesafede. Dahası bu yarım günde bu üç koyda da denize girebilirsiniz. Özellikle Ovabükü’ne gitmişken sahilde bulunan gözleme ve ayranı tatmalısınız. Pek çok ziyaretçi için gözleme ve ayran başka yerlerde bulunanlardan çok farklı bir tada sahip.

Diğer koylara da gitmek isterseniz eğer, günübirlik tekne turları yardımınıza koşacak. Çünkü Datça’da bulunan pek çok koya sadece deniz yoluyla ulaşım sağlanabiliyor. Aracınız bu durumda işe yaramayacaktır. Bu tekne turları sizi sırasıyla Datça’nın ünlü koyları Domuzçukuru, Mesudiye Hayıtbükü, Palamutbükü, İnceburun ve Akvaryum koylarına götürecek ve aynı güzergâhtan geri getirecektir. Bu turlarla istediğiniz koyda denizin tadını da çıkarabileceksiniz.

Datça merkezde ise sahilde uzanan balıkçıları ve lokantaları göreceksiniz. Sahilde kum üzerindeki masalarda eşsiz manzaraya karşı, birbirinden taze ve lezzetli deniz mahsulünün tadına bakabilirsiniz. Lokantalar fiyat olarak çok ucuz değiller. Ancak size sundukları lezzet ve manzara karşısında bunu çok da düşünmeyeceksiniz.

Datça’da denize girebileceğiniz üç plaj bulunuyor. Bunlar Kumluk Plajı, Taşlık Plajı ve Kargı Koyu. Kumluk Plajı adından da anlaşılacağı gibi Datça’nın tek kum plajı. Bu bakımdan çocuklu ailelerin de tercih ettikleri bir plaj. Yani gittiğiniz de plajda uzanıp çok da kafa dinleme fırsatınız olmayabilir.

Datça’ya gitmişken deniz kadar Datça’nın tarihi yerlerini de görmek gerek. Bunlardan en önemlisi Knidos Antik Kenti’dir. Kent, Datça yarım adasının en uç noktasındadır. Tarihte Çıplak Afrodit heykeli ile ünlenmiş Knidos Antik Kenti’ne gittiğinizde maalesef bu heykeli göremiyorsunuz. Ama buna rağmen 8000 kişilik antik tiyatro, güneş saati ve Demeter Mabedi sizleri tüm ihtişamlarıyla karşılıyor.

Datça, hayatınızın bir döneminde ufak da olsa zaman ayırıp görmeniz gereken şirin bir yer.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz