Rumeli İncisi Edirne

0
262

edirne tarihi - Rumeli İncisi EdirneEdirne deyince insanın aklına verimlik topraklar, sulak çayırlar ve gerçekten tarihi geçmişiyle önemli bir yer geliyor. Yunanistan’a 6, Bulgaristan’a ise 18 kilometre mesafede olan Edirne, 100 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentliğini yapmıştır.

Edirneyi yılın her vakti turizm amaçlı ziyaret edebilirsiniz. Hava kışın çok soğuk olmamakla birlikte çok seyrek olsa da ilkbahar aylarında sel basması yaşanmaktadır. Yazın sıcaklık ortalama 25 derecede seyretmektedir. Bu Türkiye ortalamasının altındadır.

Şu anda yeni bir havaalanı çalışması devam etmekte… Bu sebeple uçakla ulaşım mümkün değil. Edirne merkezde şu anda 4 adet otel bulunmaktadır. Bu oteller 3 yıldızlı olmasına rağmen son derece rahat bir konaklama sunmaktadır. Maalesef çok fazla otel seçeneği yok. Bunun yanında çok sayıda pansiyon ve ailelere kiralanan evler de mevcuttur.

Edirne’de toplu taşıma şehre uygun olarak çok daha büyük olmayan bir yapıda. İlk başlarda 60 araçla hizmet veren toplu taşıma günümüzde 200 araçla hizmet vermeye devam ediyor. 2012 yılından itibaren şehir içi toplu taşıma ETUS (Edirne Toplu Ulaşım Sistemi) adını almış ve bünyesinde otobüs ve midibüs araçlar bulunmaktadır. Tabi Edirne’ye gittiğinizde toplu taşımayı kullanmanız için ETUS kartı almanız gerekmekte. Bunun dışında para ile toplu taşımayı kullanamıyorsunuz.

edirne tava cigeri 1 - Rumeli İncisi Edirne

Edirne’ye gittiğinizde ünlü Edirne mutfağı pek çok yemeği tatmanız için size fırsatlar sunuyor. Edirne Köftesi, Ciğer Tava, Ciğer Sarma, Peynir Tatlısı, Patlıcan Turşusu, Ekmek Kadayıfı gibi pek çok tat Edirne’ye gittiğinizde mutlaka denemeniz gerekenler arasında.

EdirneTunca1 - Rumeli İncisi Edirne

Kent merkezinde birçok gece kulübü ve bar mevcut. Yani Edirne’de gece hayatı oldukça büyük ve zengin… Eğer gece hayatını seviyorsanız Edirne’nin Bulgaristan ve Yunanistan’a olan yakınlığı sayesinde kısa bir yolculukla oradaki tavernalara da ulaşabilirsiniz. Ayrıca Edirne’de pek çok meyhane de bulunmakta.

Edirne’de alışveriş yapmak isterseniz bunun için pek çok Pazar mevcut. En eski olanı tarihi Bedesten çarşısı. Edirne’den alışveriş yapmak istiyorsanız alacaklarınız arasında Badem Ezmesi. Aynalı Süpürge, Kavala Kurabiyesi, Edirne Peyniri mutlaka olmalı. Ayrıca sokaklarda görebileceğiniz küçük atölyelerden de çeşitli hediyelik eşyalar satın alabilir Edirne gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz