Roma’da Gezilecek Yerler

0
225

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma - Roma'da Gezilecek Yerler

SONSUZ ŞEHİR ROMA

Yakın gelecekte bir yurtdışı seyahat planınız ya da bir kültür gezisi hayaliniz varsa gideceğiniz ülkeyi etraflıca araştırmak isteyeceğinize dair şüphe yoktur. Belki de İtalya’nın antik şehri olan Roma ile ilgili bu bilgiler gelecekteki planlarınızı değiştirebilir, burayı yakından görmek için sabırsızlanmaya başlayabilirsiniz.

1. TARİH KOKAN CADDELER

Roma Caddeler 1024x768 - Roma'da Gezilecek Yerler

İtalya’nın başkenti olan Roma, geçmişin izlerini şehrin her caddesinde taşıyan ve tarihi değerlerini barındırmayı sürdüren antik bir şehirdir. Gezeceğiniz her yerde görülmeye değer şeyler bulacak, eski yapıtların hala korunduğunu ve bir büfenin bile antik bir inşa halinde olduğunu göreceksiniz. Muhtemelen Roma’ya gittiğinizde kalacağınız otel bile sizi heyecanlandırabilir. Zira onlar bile eski inşaların içlerinde tarihi bir yapıya sahipler. Bindiğiniz tarihi asansör dahi kuşkusuz heyecan verecektir. Tarih demişken eğer yeterince zamanınız varsa mutlaka Kolezyum, Vittorio Emanuele II Abidesi, Aziz Petrus Bazilikası, Aziz Melek Kalesi, Aşk Çeşmesi ve Roma Cumhuriyet Meydanı ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir. Eğer yeterince zamanınız yoksa da günübirlik turlar sayesinde bu tarihi yerlerden geçerek yakından görmeniz mümkün olacaktır.

Gezerken yanınızda şehrin bir haritasını bulundurmayı unutmayın. Eğer bir haritaya sahip değilseniz endişelenmeye lüzum yok, kaldığınız otelin pansiyonundan yahut bir marketten temin edebilirsiniz. “Ben harita kullanmayı bilmiyorum” diyorsanız cep telefonunuza bir hat satın alıp internet aracılığıyla gideceğiniz yere nasıl varabileceğinizi kontrol edebilir, zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bilakis cep telefonunuzu kullanamazsanız, harita kullanmayı öğrenmeye başlıyorsunuz demektir.

2. DAMAK TADI

Roma Yemek 1024x768 - Roma'da Gezilecek Yerlerİtalya’ya gidip de leziz yemeklerinden tatmamak olmaz. Bir ziyafet çekmek ve işinde usta aşçıların ellerinden yemek isterseniz bu şehrin lüks bir restoranında mümkün olacaktır. Fakat biraz pahalıya mal olabilir. Bir şarap gurmesiyim diyorsanız İtalyan şaraplarını tatmayı da unutmayın. Zira İtalya’yı şarabın anavatanı olarak nitelendirmek mümkündür. Eğer karnınızı doyurmak ve İtalyan mutfağını keşfetmek isterseniz caddede veya köşe başında bir restoranı ziyaret edebilirsiniz. Bu hem düşük maliyetli olacak hem de mutfağı biraz tanıma fırsatı bulmuş olacaksınız. “Sphagetti” yahut “pizza” ideal bir seçim olabilir. Roma’ya gidip de Roma dondurmacısını ziyaret etmeden dönmek olmaz, mutlaka bir “il gelato” (dondurma) yemelisiniz. Hakiki Roma dondurmasını tatmak size sahtelerini ayırt etmekte kolaylık sağlayacaktır.

3. MİSAFİRPERVER ROMA

Çok yakından olmasa da İtalyan insanı ile Türk insanını ortak bir geçmişi bulunduğundan, Türklerin sıcakkanlılığını ve misafirperverliğini onlarda da görmek mümkündür. Onlara bilmediğiniz ya da merak ettiğiniz konularda soru sormaktan kendinizi alıkoymayın. Dillerini az çok biliyorsanız, ki bu onları hoşnut edecektir, konuşmaktan çekinmeyin. Bilmiyorsanız da İngilizce konuşarak veya bir sözlük ile yardım alabilirsiniz.

4. ULAŞIM

Roma Ulaşım - Roma'da Gezilecek Yerler

Roma’da kendi imkanlarınızla gezmek isterseniz metro, otobüs veya taksi kullanabilirsiniz. Metro için 2€ değerinde bir bilet ile yolculuk edebilirsiniz. Otobüs fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte taksi fiyatları makul değerde. Bu seçenekler size uğraştırıcı gelirse bir acenteden araba kiralayabilir, daha konforlu yolculuk yapabilirsiniz. Eğer bir macera uğruna orada bulunmuyorsanız, dönüş biletinizi birkaç hafta önceden satın almış olmak işinize yarar, zira son güne bırakmak sizi uğraştırabilir. Planlı bir şekilde gezmek isterseniz de bir tur ile anlaşabilir ve sürprizlerle karşılaşmaktan korunabilirsiniz.

5. EKONOMİ

Sürekli seyahat eden birinden tavsiye almak isterseniz, Dünyanın neresine giderseniz gidin, mutlaka gitmeden evvel döviz kurlarına bir göz atın derim. Gezi için ayırdığınız bütçeyi gideceğiniz ülkenin para birimine dönüştürmeyi ihmal etmeyin. Aksi halde olursa, mutlaka gittiğiniz ülkede birden fazla döviz bürosunu ziyaret edip teyit aldıktan sonra para biriminizi dönüştürmeye karar vermelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz