Pabuçdere Nerede, Nasıl Gidilir?

Trakya’nın güzide beldesi Kıyıköy’e yolu düşenler için Pabuçdere son derece önemli bir ziyaret merkezi. Günümüzde Pabuçdere, doğal güzelliği bakımından birinci derecede doğal site alanı olarak korunmaktadır.

s 176b06fa6d295ace53409d5141f04c0e1c4dbd03 - Pabuçdere Nerede, Nasıl Gidilir?

Pabuçdere’nin denizle birleştiği yerde yabancı turistler tarafından oldukça rağbet gören iki plaj yer alıyor. Pabuçdere’de Sazan, Kefal ve Alabalık avlamak mümkün. Ayrıca bölgenin doğal güzelliği dolayısıyla kayıkla gezintiler de düzenlenmekte.  Bu dere, Istranca dağlarının yükseklerinde doğup, Kıyıköy’ün kuzeyinden geçerek Karadenize dökülür. Aynı bölgede 2000 yılında tamamlanan Pabuçdere Barajı hizmet vermektedir. Bu barajdan İstanbul’a yıllık 60 metreküp su verilmektedir. Yıl içinde oldukça fazla yağış alan bu bölgede barajın doluluk oranı yıl içinde yüzde yüzler seviyesindedir.

HSQP - Pabuçdere Nerede, Nasıl Gidilir?

Pabuçdere’ye Nasıl Gidilir?

Pabuçdere’ye ulaşım konusunda İstanbul’dan Kıyıköy’e gitmek için Esenler otogarından 2 saatte bir otobüsler kalkmakta. Eğer özel aracınızla gelecekseniz, Edirne yönüne giderken Çerkezköy ayrımına sapıp Saray’a doğru gideceksiniz. Saray’ı geçince son durak zaten Pabuçdere’nin olduğu Kıyıköy beldesi. Başka herhangi bir yanlış yola sapmak mümkün değil.

Pabuçdere, kendi tanıtımını kendisi yapan bir yer. Bu sayede zor da olsa yeni yeni, insanlar tarafından keşfedilmesi sağlanmış. Her geçen yaz bölgeye gelen turist sayısında bir artış gözlenmekte. Pabuçdere üzerinde pek çok dinlenebilecek çimenlik alan mevcut. Kendinize ait portatif sandalyelerinizle dere kenarında doğanın tadını çıkarmanız mümkün. Bununla birlikte belediyeye ait tesisler de dere kenarında hizmet vermeye devam ediyorlar.

Pabuçdere’nin deniz ile buluştuğu yerde bulunan plajlar bu bölgedeki en temiz suya sahip olan plajlar. Bu bölge deniz, güneş ve hava üçlüsünü en güzel şekilde hissedebileceğiniz bir yer. Yakın illerde oturan insanlar için Kıyıköy ve Pabuçdere, hafta sonunu güzel bir şekilde geçirmek isteyen insanlar için ideal yerler arasında.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here