Ana Sayfa Turizm Nepal’de Gezilecek Yerler

Nepal’de Gezilecek Yerler

0
275

Nepal’de Gezilecek Yerler

Nepalde Gezilecek Yerler - Nepal'de Gezilecek Yerler

Nepal Gezi Rehberi

Komşusu Çin’in ve Hindistan’ın yanında, küçük kardeş gibi görünen Nepal, farklı bir kültür tanımak için dünyayı gezen gezginler için kaçırılmayacak bir ülkedir. Nepal’e gitmek için alacağınız vize sizi yormayacak ve gördüğünüz farklı etnik özelliklerden karşılığını fazlasıyla çıkaracaksınız.

Nepal hakkında kısaca bilgilendirme yapmak gerekirse, halkın eğitim seviyesi düşüktür. Nüfusu çok kalabalık olmayan bu ülke yaklaşık 30 milyon insan barındırmakla birlikte yüzölçümü açısından neredeyse Konya’ya denktir. Nepal’de inanılan dinler açısından, çevrede göreceğiniz maymunlar sizi şaşırtmasın; çünkü Nepal halkı onları kutsal olarak görürler ve bunun için beslerler. Bu yüzden Nepal’deki maymunlara dikkat etmelisiniz, her an cüzdanınızdan olabilirsin!

Nepal 1024x575 - Nepal'de Gezilecek Yerler

Dünyanın Çatısına Gittiğinizde Everest’e Tırmanmadan Olmaz!

‘’Nepal’de farklı ne görebilirim?’’ sorusu aklınızdan geçiyorsa, ülke hakkında bilmediğiniz çok şey var demektir; çünkü dünyanın zirvesine yolculuk yaptığınızın hala farkında değilsiniz demektir. Nepal, dünyanın en yüksek yedi zirvesini içinde barındırıyor. Ülke bu yüzden ‘’Dünyanın Çatısı’’ olarak adlandırılıyor. Birçok gezginin başlangıç noktası, elbette ki Başkent Katmansu olacaktır. Şehir Katmansu Vadisine kurulmuştur. Merkez olması açısından, her yere ulaşım rahattır.

Gezi programınızda maceraya yer varsa, çok doğru bir yere geldiniz demektir. Everest’e tırmanış yapma fikrini aklınızdan geçirmeye başlayabilirsiniz. Bu tırmanışlar için farklı firmalar turlar düzenliyor. Hedeflenen noktaya göre farklılaşan sürelerde programlar mevcuttur. Yaklaşık olarak 3 gün ile 30 gün arasında değişen programlardan birine katılabilirsiniz. Nepal safari severlere de çok büyük imkanlar tanıyan bir ülkedir; çünkü burada Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girmiş bir vahşi doğa parkı mevcuttur. Bu yer, Bengal kaplanı ile tek boynuzlu gergedanların yaşadığı son yerlerden biridir.

Gittiğimde Nerede Kalabilirim?

Nepal’de kalabileceğiniz otel sayısı ve yer bulma olanakları bir hayli fazladır. Başkent Katmandu’da kalmayı düşünüyorsanız Thamel Caddesi tam size göredir. Burası konum olarak çok iyidir. Hotel Nepalaya, burada kalabileceğiniz hotellerden yalnızca biridir. Hotel’in sağladığı imkan ve hizmetler açısından tercih edebileceğiniz bir hoteldir. Havaalanına servis hizmetleri, size kolaylık sağlayacaktır. Geldiğinizde alınırsınız, gideceğinizde bırakılırsınız. Ülkeyi ve dili bilmeyen biri olarak zorluk yaşamadan ulaşım sağlayıp sağ salim evinize dönebilirsiniz.

Modern Ulaşım Araçlarından Uzak Etkili Yöntemler

Nepal ulaşım imkanları açısından, modern şehirlerden çok uzaktadır; ancak elbette size farklı kolaylıklar sağlamaktadır. Turistler genellikle taksi ve bisikletli rikşalar kullanır. Yerli halk toplu taşıma araçlarıyla ulaşımını sağlamaktatır. Toplu taşımalar, ülkeyi hiç tanımayan biri için fazlasıyla karışıktır. Bu yüzden kısa mesafeler için bisikletli rikşalarla pazarlık etmeniz ve uzun mesafeler için taksi kullanmanız yerinde olacaktır.

Alışveriş İçin Doğru Yerdesiniz

Nepal’de alışveriş yapmak tam bir fırsat olacaktır; çünkü bu şehirde her şey size çok ucuz gelecektir. Dağ sporuyla ilgilenen insanlar için öncelikli olarak spor malzemeleri ve kamp malzemeleri alabileceğiniz ürünlerdendir. Ayrıca bütün teksttil ürünleri, Türkiye’de göreceğiniz fiyatların neredeyse beşte hatta onda biri fiyatına karşınıza çıkacaktır. Burada önemli olan şey pazarlık yapabilme kabiliyetinizdir; çünkü buradaki her şey pazarlık üzerine işlemektedir. İyi bir pazarlık yapabiliyorsanız, gittiğinizde çok karlı alışverişlerde bulunacaksınız. Bunların yanında, alabileceğiniz etnik ürünler, muazzam bir koleksiyona sahip olabilme imkanını da size tanımaktadır.

Farklı Kültürlerden Farklı Lezzetler

Nepal geçmişten günümüze etnik kökenleri olan bir topluluk olduğu için yemek kültürü de bir hayli zengindir. Bunlardan bazıları damak tadınıza uymayabilir; bazılarıysa zaten sizin bildiğiniz ve farklı yapılan yemeklerdendir. Bunların yanında tatmanız gereken farklı lezzetleri elbette ki içinde barındırıyor. Başlangıç olarak tanıyabileceğiniz bir yemek olan Momo, size tanıdık gelecektir. Kayserilerin iyi bileceği bir yemek türü olan Momo, bizdeki adıyla mantı, Nepal’de biraz büyükçe yapılan bir yemektir. İçine koyulan ürünler açısından farklılık göstermektedir. Sebzeli, kırmızı et ve tavuk çeşitleri vardır. Bunların yanında elbette ki Thukpa, noodle çorbalarının genel adıdır. Bu yiyeceğinde etli ya da sebzeli çeşitlerini elbette ki bulabilirsiniz. Tongba Birası, bunların yanında hem içinizi ısıtan hem de keyifli bir içecek olacaktır.

Nepal’de her yiyeceği bulmak ve yemek pek mümkün değildir. İyi otellerin mutfaklarına girmeniz ve bunun karşılığında yüksek ücretler ödemenizi gerekebilir. Yöresel tatlar gideceğiniz bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

Festivaller Ülkesi Nepal!

Nepal inanışları ve etnik davranışları açısından farklı bir kültürdür. Bu yüzden gideceğiniz dönemi gerçekten çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. Kışın gidişinden tutunda, dolunay gecesinin kutlanmasına varana kadar farklı sebeplerden ötürü festival yapılmaktadır. Bu da gezginlere eğlenceli ve farklı vakit geçirme fırsatı tanımaktadır. Bu festivaller yılın farklı zamanlarında yapılmaktadır. Tam anlamıyla etnik kökenli festivallerin vatanı demek yanlış olmayacaktır. Festivallerden bir kaçı şunlardır: Maha Shivaratri Festivali(Ocak-Şubat), Bisket Jatra Festivali(Nisan), Reto Machhendranath Festivali(Nisan-Mayıs), Tihar Festivali(Ekim-Kasım)…

Gitmek istediğiniz bölgenin takvimine bakmanızda yarar var. Bunlar gibi birçok festival farklı günlerde farklı sürelerde yıllardır yapılmaktadır.

İklim Şartlarına Dikkat Edin!

Nepal iklimi bulunduğu yer ve coğrafi şartları açısından kışları soğuk, yazları sıcak bir ülkedir. Ülkede yüksek dağların sıklığı görülmektedir. Bu yerlere yapılacak turistik faaliyetler sebebiyle bahar ya da yazın gitmek doğru olacaktır. Ülke de genel itibariyle kışları sert geçmektedir. Gezi programınızı yapmadan önce kesinlikle takviminize bakmanız gerekiyor. Hava şartları beni etkilemez diyorsanız, yanınıza kış şartlarına uygun giysiler almak yerinde olacaktır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz