Malta’da Kalınacak Gezilecek Yerler

0
283

Malta’da Kalınacak Gezilecek Yerler

Maltada Kalınacak Gezilecek Yerler 1024x512 - Malta'da Kalınacak Gezilecek Yerler

Malta’da Konaklama

Malta’yı dil eğitimi için tercih eden öğrencilerin seçim yapmakta zorlandıkları konulardan biri de nerede ve nasıl konaklama yapacaklarıdır. Bu konuda çok fazla alternatife sahipsiniz. Bu alternatiflerden size en yakın olanını seçmeniz Malta’da konaklama sırasında huzurlu ve güzel vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Böylelikle hem gündelik zamanda keyifli zaman geçirirken hem de eğitiminize daha fazla yoğunlaşabilirsiniz.

Maltada Gezilecek Yerler 1024x640 - Malta'da Kalınacak Gezilecek Yerler

Şimdi sizlere Malta’da Konaklama seçeneklerinden bahsedelim;

Aile yanında konaklama

Öğrencilerin, eğitimleri boyunca okul tarafından özenle seçilen ve sık sık denetlenen ailelerin yanında konaklama yapmalarıdır. Bu konaklama şeklini tercih ederseniz, bir ev ortamında, Malta ailelerinin kültürünü yakından görme fırsatına sahip olacaksınız. Malta’ya özgü yemekleri tatma fırsatınız olacak. Aile içerisinde belirli bir düzende yaşama imkânının yanı sıra günlük konuşma İngilizce dilini yerel bir aile ile pratik yapma imkânına sahip olacaksınız.

Aile yanında konaklamalarda tek ve çift kişilik oda seçenekleri sunulmaktadır. Tek başına kalmayı tercih edenlere sunulan güzel bir avantajdır. Ancak iki kişilik oda tercihinde eğer odanızı farklı bir kişi ile paylaşırsanız hem konaklama maliyetinden avantaj sağlarsınız hem de oda arkadaşınız farklı bir uyruktan ise onun kültürünü de yakından tanıma şansına sahip olabilirsiniz.

Aile yanında Malta’da konaklama tercih eden öğrenciler, genellikle okullara yakın yerde oturan ailelerin yanına verilmektedir. Bu sayede okula yürüyerek gidip gelme imkânına sahip olursunuz. Yol masrafınız olmaz ve zamandan tasarruf edersiniz.

Yemeksiz veya yemekli konaklama seçenekleri sunulmaktadır. Yemekli konaklama tercih ettiğiniz takdirde, kahvaltı ve akşam yemeği dâhil olarak sunulan bu konaklama hizmeti sayesinde yemek yapma derdinizde olamayacaktır. Tabi bu sizin için bir avantaj olacağı gibi, Malta yemeklerini sevmez iseniz dezavantaja da dönüşebilecektir. Çünkü yemekler sizin tercihinize göre değil hane halkının belirlediği şekilde hazırlanmaktadır. Tabi ki bu kural kati bir kural değildir. Aile ile olan ilişkinize göre yemek tercihinizi iletebilir hatta isterseniz yemek yapma konusunda yardımcı bile olabilirsiniz.

Çamaşır yıkama ve ütü gibi işlerle ilgili olarak da aile ile anlaşarak bu konuyu çözebilirsiniz.

Aile yanında konaklamanın getirdiği bir takım sorumluluklar bulunmaktadır. Örneğin, yemek saatlerine riayet etmek, ev kurallarına, eve giriş çıkış saatlerine dikkat etmek ve aile ile uyum içerisinde hareket etmek zorundasınız. Aileler kesinlikle sizlerden bir iş yapmanızı isteyemez. Siz istemediğiniz sürece hiçbir iş yapmak zorunda değilsiniz.

Malta’da konaklama yaptığınız aile ile belki de bir ömür sürecek olan dostluğun temelini atmış ve belki de ikinci bir aile sahibi olmuş olacaksınız.

Apart dairelerde konaklama

Genellikle tek başına hareket etmeyi ve bağımsız olmayı sevenlerin tercih ettiği bir seçenektir. Apart daireler tek kişilik, çift kişilik veya daha fazla kişinin kullanacağı şekilde farklılık göstermektedir. Yalnız başına kalmak isteyenler tek kişilik odada kalabileceklerdir. Aynı odayı birden fazla kişi ile paylaşmayı tercih edenler hem daha ekonomik konaklama hem de farklı kültürden gelen bir oda arkadaşı ile onun örf ve adetlerini de yakından gözlemleme fırsatına sahip olacaklardır.

Apart dairelerde kendi yemeğinizi hazırlayabilmeniz için tam teşekküllü bir mutfağı diğer konaklayanlar ile birlikte kullanabilirsiniz. Çamaşırlarınızı ise çamaşırhanede yıkayabilirsiniz.

Apart daireler, Malta’da konaklama yapan öğrenciler tarafından en sık tercih edilen konaklamadır. Öğrenciler farklı kültürlerden gelen diğer öğrencilerle her zaman diyalog içinde oldukları için hem İngilizce pratik yapma fırsatına hem de farklı farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olma fırsatını yakalamış olmaktadır.

Genellikle apart daireler okullara yakın bölgelerden seçilmektedir. Bu sayede ulaşım masrafından ve zaman kaybından kurtulmuş olacaksınız.

Okul yurtlarında konaklama

Malta’da dil eğitimi veren birçok okulun yurdu da bulunmaktadır. Bu yurtlar tek kişilik veya iki kişilik odalardan oluşmaktadır. Yurtta kalanlar yemeklerini kendileri hazırlamaktadır. Yemek hazırlayabilecekleri mutfak ve mutfak malzemeleri yurt tarafından sağlanmaktadır. Çamaşırlarınızı ücret karşılığında makinalarda yıkayabilir ve kurutabilirsiniz.

Daha ekonomik konaklamayı tercih edenler bu yurtlardan faydalanabilirler. Yurtlarda giriş ve çıkış saatlerinde kısıtlama getirilmemektedir. Ancak yurt kurallarına uyulması gerekmektedir. Banyo ve tuvaletler ortak kullanılmaktadır. Genellikle aynı yaş grubu insanlarla aynı ortamda olmak ve bağımsız hareket etmek isteyenler için ideal bir konaklama yöntemi diyebiliriz.

Otellerde konaklama

Malta’da konaklama seçenekleri arasında yer alan oteller; 3, 4, 5 yıldızlı oteller olup hemen hemen tüm okulların birden çok otel ile anlaşması bulunmaktadır. Malta’nın turizm ülkesi olması nedeni ile ülkede çok sayıda otel bulunmaktadır. Yaz sezonunda otellerde boş yer bulmak zor olabilir. Her bütçeye hitap eden bu otellerden birçoğu yine okullara yakın mevkilerde bulunmaktadır. Oteller sizlere daha bağımsız hareket etme şansı sunar. Daha sakin bir ortamda yalnız başınıza vakit geçirmenin yanı sıra derslerinize daha sessiz bir ortamda çalışma imkânını bulabilirsiniz.

Bütçenize göre konaklamayı düşündüğünüz otelde yine birçok imkâna da sahip olabilirsiniz. Bunlar; spor salonu, havuz, spa, sauna, jakuzi, 24 saat oda servisi, ücretsiz Wi-Fi otele ait özel plaj gibi otelden otele farklılık gösterebilecek imkânlardır.

Malta’da konaklama açısından birçok seçeneğe sahip olmanız size çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Çünkü nerede nasıl rahat edecek iseniz ona göre bir konaklama tercih edeceksiniz. Bütçenize göre bir tercih yapabileceksiniz. Yaşam tarzınıza, alışkanlıklarınıza uygun bir şekilde tercihinizi belirleyebileceksiniz. Malta’da dil eğitimi gören birçok insan da bu konuda ne kadar şanslı olduklarını sık sık dile getirmektedirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz