Kuşadası’nda Gezilecek Yerler, Tarihi Ve Genel Bilgileri

0
315

Kuşadasında Gezilecek Yerler, Tarihi Ve Genel Bilgileri

Kuşdasında Gezilecek Yerler Tarihi Ve Genel Bilgileri 1024x512 - Kuşadası'nda Gezilecek Yerler, Tarihi Ve Genel Bilgileri

Ege Kıyısında Zamanın ve Turizmin Canlı Tanığı Bir Kent…

Her gün başka bir güzellik yaşatır doğası

Her gün başka bir bekleyiş limanda

Her günü, her anı tarihe davet eder sizi

Her yeni güne ayrı bir manzarayla uyanır,  gün batımında boyanır tüm renklere Kuşadası.

İlçe Tarihçesi

Kuşadası Tarihi 1024x591 - Kuşadası'nda Gezilecek Yerler, Tarihi Ve Genel Bilgileri

Antik Çağ’da Anadolu’nun Akdeniz’e açılan kapısı durumunda olan, yüzyıllar boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, deniziyle gelenleri kucaklayan, doğasıyla hayran bırakan Ege’nin doyumsuz güzelliklerini kendinde toplayan Kuşadası, Aydın’a bağlı  71 km uzaklıktadır. Şüphesiz Ege Bölgesi’nin ulaşımı bakımından kavşak görevini üstlenen Aydın İline bağlı olması, turizmin cennetlerinden biri haline gelmesinde büyük avantaj sağlamıştır Kuşadası’na.  Aydın’ın verimli topraklarından, dünyaya yayılan ürünleri ve köklü tarihiyle bezenmiş bir konumda yer alan Kuşadası, Kıyı Ege’nin en dikkat çekici turistik kentlerindendir. Adeta bir kültür mozaiği örneği olan Kuşadası, bir yandan eski Antik Dönem eserlerini yansıtırken, diğer yandan da Türk motiflerini taşıyan kentlerdendir.

 Ege’nin Zengin Tarihiyle Kuşadası

Tarihi geçmişi İyon Uygarlığına dayandığı sanılan ilçe içinde yüzyıllar boyunca pek çok devlet ve uygarlık var olmuştur.M.Ö 2. Yüzyılda Romalılar tarafından  ele geçirilen Kuşadası,Hristiyanlığın ilk senelerinde H.z İsa’nın havarilerinden  olan St.Jean’in  bu yöreye yerleşmesiyle dini merkez haline gelmiştir.Yine önemli bir devlet olan Bizans İmparatorluğu döneminde ‘’Ania’’ adıyla anılmıştır.Denizcilikle uğraşan iki devlet olan Venedikliler ve Cenevizliler de Kuşadası’nda varlıklarını sürdürmüşlerdir.M.Ö 546’da Persler’in  hakimiyetinden sonra M.Ö 334 yılında ise Büyük İskenderi ağırlamıştır.

Kuşadası’nda Türk Çağı Başlıyor…

Anadolu’nun Türk yurdu olmasına katkı sağlayan Selçuklu Devleti,1186 yılında Kuşadası’na sahip olmasıyla Ada da Türk hakimiyeti başlamıştır.Osmanlı Devleti, 1413 yılında I.Mehmet(Çelebi) zamanında Kuşadasını  topraklarına katıp, bir çok tarihi esere imza atmıştır.Ada nüfusunun %50 sinden fazlasını Türkler oluştururken,%40’ına yakınını da Rumlardan meydana gelmektedir.Türkler için ayrı bir öneme sahip olan Kurtuluş Savaşı yıllarında önce İtalya’nın işgaline uğrayan ada, İtalya’nın çekilmesiyle Yunanlıların eline geçmiştir.7 Eylül 1922’de tamamen düşman işgalinden kurtulup, Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmıştır.

Kuşadası’nda Tarım Sektörü

Kuşadası’nda Ekonominin Can Damarı

Son yıllarda Aydın’da gerek turizm sektöründe gerekse tarım ve hayvancılıktaki gelişmeler doğrultusunda ürünlerin verimliliğin arttığı gözlenmiştir. İklim ve toprak yapısıyla ülkemizin sayılı zenginlikteki yerlerinden olan Aydın-Kuşadası aynı zamanda iklim çeşitliliğin etkisiyle farklı ürünlerin yetişmesine olanak sağlar. Ege Bölgesi baz alındığında bitki çeşitliliği ve elde edilen ürün verimliliği bakımından üst sıralardadır Aydın yöresi. Ayrıca pek çok farklı tarım yönteminin de uygulandığı özel bölgelerdendir. Öyle ki bazı nadir görülen ve sadece Ege Bölgesi’nde olan ürünleri barındırır Kuşadası. İleriki yıllarda tarım arazilerine yapılan çalışmaların önemini koruması Aydın İline de gelecek vaat etmektedir.

Kuşadası’nın Vazgeçilmez Ürünleri

Ada da Ege Bölgesi’nin tüm tarım ürünleri vardır. Turunçgiller, elma, çilek, erik, pamuk, zeytin, zeytinyağı gibi mahsulleri çiftçilerin de özenle yetiştirdiği görülmektedir. Turizmin baş döndürücü doğasıyla, Ege’nin tarifi olmayan güzellikteki verimli tarım arazilerinin buluşma noktasıdır Kuşadası. Ada, Aydın bazında ülkemizde bulunan tarım arazileri bakımında ön sıralarda yerini almıştır. Diğer yandan kuru meyve ve yemişlerin de ihracat payı yadsınamaz bir gerçektir. Türkiye’de yalnızca çay, fındık ve muzun bu bölgede yetişmediği düşünülürse diğer tüm meyvelerin ve sebzelerin bu derece doğal ortamda görüldüğü tek bölge özelliğindedir. Modern tarım yöntemlerinin günümüz koşullarında etkin biçimde tercih edildiği alanlar arasında Aydın-Kuşadası bölümü de mevcuttur. Bölgenin su varlığının geniş şekilde yayılmasının sonucu Kuşadası’nın tarıma ve turizme olan talebini her geçen gün geliştirmektedir.

Ege’de Şeftali ve Üzüm’ün Başkenti

Kuşadası’nda meyve deyince şeftali ve üzümü unutmamak gerekir. Ada’nın yüksek dağ eteklerinde Türkiye’nin en kaliteli üzüm bağları bulunur. Sadece şarapçılık için Kuşadasını tercih edenlerin sayısı her geçen artış göstermektedir. Öyle ki Ada’nın üzümleri mitolojide dahi geçmektedir. Bölge’nin üzüm potansiyelinin farkında olan girişimciler de orta ölçekli üzüm ve şarap fabrikaları kurmak için çaba sarf etmişler. Kuşadası’nın ekonomisini oluşturan yalnızca üzüm değildir, şeftali bahçeleri de tarla ve bahçeleri süslemektedir. Ege Bölgesi’nde şeftali üretiminin yarıdan fazlasına yakını Kuşadası’ndan temin edilir. Öte yandan bir zamanlar tütüncülük faaliyetleri de etkin haldeymiş Kuşadası’nda. Ancak bakanlığın önlem maksadıyla sınırlamaları sonucu tütün yetiştirilmesi ertelenmiştir.

Kuşadası’nda Hayvancılık

Hayvancılık Sektörünün Egedeki Merkezi

Ülkemizde dağların uzanışı yönünden,  geniş düzlükleriyle Ege Bölgesi şanslı bölgelerimizdendir. Bu bağlamda, iklim şartlarının elverişliğiyle hayvancılık sektöründe başarı sahibidir Kuşadası. Özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yoğun olarak yapılması bölge ekonomisi açısından da can alıcı bir önemdedir. Hayvancılıktan elde edilen et ve süt ürünlerinin verimliliği de oldukça fazladır. Son yıllarda süt ve besi hayvancılığı da yapılmaktadır. Ada içinde besi hayvancılığıyla ilgili kamu kuruluşları tarafından birtakım çalışmalar halen devam etmektedir. Verimlilik, hayvan refahı, sürdürülebilirlik gibi güncel konular üzerinde durulmaktadır.

Hayvancılıkta Üst Sırada Kuşadası

Ada’da yer alan çok sayıda koyun, keçi, oğlak gibi küçükbaş hayvancılığın yanı sıra, tavuk, bıldırcın gibi kümes hayvancılığı da yaygındır. Yeşilliklerin bol olduğu geniş düzlükler ve çiftliklerde beslenen hayvanlar, son zamanlarda organik tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin teşvikiyle hızla büyümektedir. Tüm kontrolleri Aydın Tarım İl ve Hayvancılık Müdürlüğüyle eş zamanda yürütülen kalkınma uygulamaları ülke ekonomisi içinde büyük önem arz eder. Bölgede yapılan son araştırmalara göre 288 bini aşan küçükbaş hayvan, 320 bini geçen büyükbaş hayvan vardır.

Kendini Kanıtlayan Kuşadası

Kuşadası, 2015 yılında gerçekleşen Anadolu Expo II.Canlı Hayvan Fuarına ve 3.Ulusal Süt Zirvesine de ev sahipliği yaparak,  tarım ve hayvancılıkta kendi sınırlarını aşmayı başarmıştır. Söz konusu fuarda bir çok yerli ve yabancı firmanın yetkililerini ağırlayan Kuşadası, tarım ve hayvancılık sektöründe ülke çapında adını duyurmuştur.Büyükbaş hayvancılık alanında özellikle sığır yetiştiriciliği ön planda tutulurken, 3.Ulusal Süt Zirvesi de besi hayvancılığında teknolojik gelişmeler masaya yatırılmıştır. Konuya ilişkin Kuşadası’nın et ve süt ihtiyacının fazlasını hangi ülkelere gönderim yapıldığı ve verimliliği arttırmak adına nelerin gerektiğini iyi bilen öncü kişiler sektöre yön vermiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz