Kıyıköy Mağarası 880x660 - Kıyıköy Mağarası

Kıyıköy, çok küçük bir belde olmasına rağmen çok fazla tarihi eser ve doğal güzelliklere sahiptir. Yolu Kıyıköy’e düşenler için bir çok doğa harikası ve tarihi eserleri günü birlik olarak da ziyaret etmek mümkün. İstanbul’dan özellikle yaz aylarında çok fazla insan Kıyıköy’e gelerek hem Kıyıkö’ün denizinden faydalanıyor hem de ilgi çekici tarihi ve doğal güzellikleri görme fırsatı yakalıyorlar.

Kıyıköy’de bulunan doğal güzelliklerden bir tanesi de Kıyıköy Mağarası. Tamamen doğal bir şekilde oluşan bu mağara kireç taşı içinde gelişen fosillerden meydana gelmiş. Kıyıköy’de yaşayanlar mağarayı Büyük Kurudere adıyla bilmekteler. Kıyıköy Mağarası’na ulaşım biraz zor. Bu zorluğun en büyük sebebi ise mağaranın yamaçta bulunması.

Eğer uçan hayvanlardan çekiniyorsanız Kıyıköy Mağarası’nı ziyaret ederken karşınıza çıkabilecek kelebeklere ve yarasalara da hazırlıklı olmanız gerekiyor. Tamamen zararsız olan bu hayvanlar, mağarayı kendilerine mesken tutmuş durumdalar. Ancak zararsız olduklarını bir kez daha belirtmek gerek.

Kıyıköy Mağarası’nın iç kısmında geçmişte ufak bir şelale olduğu ve bu sebeple de bir su akışının var olduğu düşünülmekte. Ancak bu durum günümüze sadece belli dönemlerde akan ince bir su akışı olarak kalmış. Yaz aylarında ise mağaranın içi tamamen kuru bir hal alıyor. Kıyıköy Mağarası’nın düz bir zemini yoktur. Bu yüzden mağara içinde yürürken son derece dikkatli olmak gerekmekte. İlkbahar aylarında mağara içinde bir nem oluşmakta ve bu sebeple mağaranın tabanı kaygan bir duruma gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here