Kıyıköy Kalesi

0
331

116883100 - Kıyıköy Kalesi

Tarihi, turizmi ve doğayı sevenler için, Trakya’nın Karadeniz kıyısındaki şirin beldesi Kıyıköy, ziyaret etmek için son derece uygun bir seçim olacaktır. İstanbul’a da yakın olması ve beldede bulunan tarihi yapılar itibariyle Kıyıköy önemli bir turizm merkezi durumunda.

Kıyıköy’e gelmişken ziyaret edilecek önemli tarihi yerlerin bir tanesi de Kıyıköy Kalesi. VI. yüzyılda yapılan kale çeşitli dönemlerde onarımlardan geçirilmesine rağmen, bazı bölümleri yıkılmış ve yeniden yapılmamıştır. Denize bakan bir yamaç üzerinde inşa edilen Kıyıköy Kalesi, bu bakımdan Karadenizden geçen gemileri gözetleme amacıyla yapılmıştır. Kaleyi yaptıran dönemin kralı Iustinianus, Karadenizden, İstanbul boğazına doğru olabilecek saldırılara karşı önceden önlem alınması amacıyla bu kaleyi yaptırmıştır.

1411732800 kiyikoy kalesi - Kıyıköy Kalesi

Kıyıköy Kalesi’nin duvar kalınlığı 2 metre 20 santim, su yüksekliği ise 2 buçuk metredir. Ancak kalenin Doğu’ya doğru bakan duvarları zaman içinde bilinçsizce tahrip edilmiştir. Kalenin üzerinde bir adet gizli geçit bulunmaktadır. Bu geçidin tahrip edilmeden önce kale ile deniz kıyısı arasında bir bağlantı sağladığı düşünülmektedir. Bugün sadece bu geçidin kapısı kalmıştır.

Kıyıköy Kalesi, 1991 yılında kapsamlı bir restorasyondan geçirilmiş ve restore edilebilecek yerleri tespit edilerek ana dokusu bozulmadan restore edilmiştir. Kalenin yıkılmış bölgelerine de dokunulmamıştır. Kalenin, zamanında ne kadar büyük bir alanda bulunduğu, civardaki köylerde bulunan ve bu kaleye ait kule kalıntıları olduğu saptanan yıkıntılarla anlaşılmıştır.

Kıyıköy’e yolu düşenler için Kıyıköy Kalesi, son derece ilgi çekici bir tarihi eserdir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz