kiyikoy - Kıyıköy Hakkında; Nasıl Gidilir,Gezilecek Yerler?

Kıyıköy

Trakya’nın Karadeniz kıyısında doğa ve tarihi ile ziyaretçilerin her dönem ilgi odağı olan yerlerin başında Kıyıköy gelmekte. İstanbul’a yakın olması itibariyle, özellikle yaz aylarında buradan oldukça fazla kişi konaklama için Kıyıköy’ü seçiyor.

Eski zamanlarda bir balıkçı beldesi olan Kıyıköy, zamanla insanlar tarafından keşfedilince ufak bir belde olmasına rağmen adı sıklıkla duyulan bir yer durumuna geldi.

Bölgede maalesef konaklama anlamında bir yetersizlik mevcut. Konaklama seçeneklerinin çok fazla olmaması fiyatların da yüksek olmasına sebep olmuştur. Ancak çevre yerlerde makul fiyatlara konaklama yapılabilir ve günü birlik Kıyıköy’e buralardan gidip dönülebilir. Eğer kendinize ait çadır ya da karavanınız varsa bu da konaklama yapabilmek için iyi bir seçenektir.

Nasıl Gidilir?

İstanbul, Esenler otogarından direkt olarak Kıyıköy’e otobüs seferleri vardır. Özel araçlar gelecek olanlar ise ilk önce Çerkezköy üzerinden Saray ilçesine gelmelidirler. Saray’dan yaklaşık 30 kilometrelik uzaklıkta olan Kıyıköy’e, Saray’dan giden tek bir yol vardır. Bu sebeple yanlış bir yere gitme ya da farklı bir yola sapma olasılığı da ortadan kalkmakta.

24380476 - Kıyıköy Hakkında; Nasıl Gidilir,Gezilecek Yerler?

Kıyıköy’de Ne Yenir?

Kıyıköy’e vardığınız zaman etrafta kısa bir yürüyüş gerçekleştirdiğinizde pek çok restoran seçeneğinin olduğunu göreceksiniz. Hemen hemen tüm restoranlarda Kıyıköy’e özgü Kalkan balığının tadına bakabilirsiniz. Karadeniz’den çıkarılan bu balık taze bir şekilde müşterilere günlük olarak sunulmakta. Bunun yanında eğer isterseniz ağız tadınıza uygun diğer balık çeşitlerini de bulmanız mümkün. Fiyatlar ise pek çok turistik beldeye göre oldukça ucuz denilebilir.

Kıyıköy, turizm anlamında planlı bir şekilde büyümemiştir. Bölge kendi reklamını, gelen ziyaretçilerin birbirlerine tavsiye etmeleri şeklinde yapmaktadır. Bu sebeple halk arasında bilinmesi de zaman almıştır. Planlı bir gelişme olmadığı için Kıyıköy’de bulunan işletmelerde de bir standart söz konusu değildir. Çok modern işletmeler olduğu kadar, salaş denebilecek yerler de görmek mümkündür.

Kıyıköy’de Gezilecek Yerler

Kıyıköy tarihi anlamda da pek çok esere ev sahipliği yapmaktadır. Bunların en önemlileri arasında Aya Nikola Manastırı, Kıyıköy Kalesi, Kıyıköy Mağarası, Liman Hamamı, Kazan Dere ve Pabuç Dere yer almaktadır.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here