Kırklareli Hızırbey Bedesteni

0
307

824 - Kırklareli Hızırbey Bedesteni

Kırklareli merkezinde bulunan Hızırbey Bedesteni aynı isimli hamamın hemen bitişiğinde bulunmaktadır. 1383 yılında yapılan bedesten tamamen ticari amaca hizmet etmesi için inşa edilmiştir.

Kırklareli Hızırbey Bedesteni’nin planı “T” şeklindedir. Duvarları kemerli şekilde yapılan bedestenin dış cephesi alternatif taş ve tuğla teknikleri kullanılarak inşa edilmiştir. Bedestenin içinde 12 adet dükkan bulunmaktadır. İstanbul’da bulunan Mısır Çarşısı’nın minyatür bir benzeri olarak da değerlendirilebilinir. Yüksek duvarları iki kısımdan meydana gelmiştir. Alt kısım açık renk tuğlalarla örülmüşken, ufak pencerelerin bulunduğu üst kısım ise desenli tuğlalar ile yapılmıştır. Bu bakımdan mimari olarak da ilgi çekmektedir.

Hızırbey Bedesteni’nin girişinde tavanı çeşitli desenlerle süslenmiş bir adet ana kubbe bulunmaktadır. Bu kubbenin en uç noktasında ise içeriye ışık girmesini sağlayan ve bacayı andıran camlı bir bölüm yer alır. Birkaç bölümden oluşan bedestenin her bölümünün kendine ait bir kubbesi mevcuttur. Ancak bu kubbeler ana kubbeden daha alçak ve küçüktür. İç duvarlar ise kırımızı tuğlalar ile tavana kadar örülmüş.

T biçiminde inşa edilen Hızırbey Bedesteni’nin üç adet kapısı bulunmaktadır. Her bir kapı T olarak düşünüldüğünde uçlara denk gelmektedir. Ayrıca bazı bölümlerde tavandan aşağı avizeler sarkmaktadır. Bu avizeler orijinal olmamakla birlikte tarihi dokuya uyumludurlar.

Günümüzde bedestenin içindeki dükkanlar faal olarak çalışmakta. Genellikle elbise üzerine satışlar yapan dükkanlar yaz aylarında oldukça turist çekmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz