Kıbrıs Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
188

Kıbrıs Hakkında Bilmeniz Gerekenler Kıbrıs, tatil severlerin yurtdışı tatili için çok fazla tercih ettiği turistik adalardan birisidir. Bunun en önemli sebebi adanın oldukça yakın ve ulaşımın Türkiye’nin sınırları içinde başka bir şehre gidiyormuş gibi kolay olmasıdır.

Kıbrıs Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kıbrıs Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Kıbrıs Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lefkoşa Ercan Havalimanı’na Türk Hava Yolları (THY) ve Pegasus Hava Yolları’nın İstanbul’dan ve Ankara’dan karşılıklı direkt tarifeli seferi bulunmaktadır. Gündüzleri Akdeniz’in temiz suları ve sakin kumsalları geceleri ise renkli gece hayatı unutulmaz bir tatil vadediyor.

Her yıl 2 milyon turistin ziyaret ettiği Kıbrıs’ta güvenlik, kültürel ve tarihi ile ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç önemli hususu sizin için belirledik.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kıbrıs’a sadece nüfus cüzdanlarıyla giriş yapabiliyorlar ve vizeye ihtiyaçları yok. Turist olarak en fazla 3 ay kalabilirsiniz.

Kıbrıs’ta para birimi olarak Türk Lirası (TL) kullanılmaktadır. Hemen hemen tüm oteller yaygın olarak kullanılan tüm para birimlerini çevirebiliyor. Ayrıca her türlü döviz işleminizi yapabileceğiniz döviz büroları da mevcut. Birçok kredi kartını Kıbrıs’ta kullanabilirsiniz.

Kıbrıs’ta kullanılan resmi dil hem Yunanca hem Türkçe. Güneyinde Yunanca ve Kuzeyinde Türkçe yaygın olarak konuşuluyor. Uzun yıllar İngiliz sömürgesi olmasından dolayı İngilizce de konuşuluyor. Yolda karşınıza çıkacak işaretler genellikle hem İngilizce hem Yunanca ve hem de Türkçe olacaktır.

Kıbrıs uzun süre İngiliz sömürgesinde kaldığı için, trafik, tıpkı İngiltere’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da yolun sol tarafından akar. Kıbrıs’taki tüm yeni araçların ve kiralık araların direksiyonları aracın sağ tarafındadır.

Kıbrıs’a bir seyahat planladıysanız valizinize mutlaka bir çevirici adaptör koymanızı tavsiye ederiz çünkü Kıbrıs’ta da aynı İngiltere’de olduğu gibi 3 girişli 240 voltluk prizler kullanılıyor. Dolayısıyla her türlü elektrikli cihazınız için bir çevirici adaptör kullanmanız.

Kıbrıs’ta alkol ve sigara ürünlerinin Türkiye’ye oranla oldukça ucuz olduğunu hatırlatmak isteriz. Ancak bu durumun zamanla suistimal edilmesini engellemek amacıyla 2015 yılı itibariyle Kıbrıs’tan Türkiye’ye yolcu başına sadece 3 litre alkol ve 5 karton sigara getirebiliyorsunuz.

Toplum içinde körkütük sarhoş olmak genel olarak Kıbrıs’ta utanç verici bir durum olarak kabul edilir. O yüzden eğlencenin dozunu kaçırmamanızı öneririz.

9000 yıllık görkemli tarihi ile Kıbrıs tüm misafirperverliği ile sizi bekliyor. Bu daveti kaçırmamak için Lefkoşa uçak biletinizi erken rezervasyon ayrıcalığı ile alın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × three =