Karadeniz’in Sessiz Harikası Artvin

0
303

artvin gezilecek yerler karadeniz turu - Karadeniz’in Sessiz Harikası Artvin

Karadeniz’in Sessiz Harikası Artvin

Artvin, Karadeniz’in en ucunda, denizi, ormanları ve yaylaları ile ünlü en ekonomik turistlik illerimizden bir tanesi. Artvin’in turist çekmek için bir reklam yapmasına gerek yok. Doğayı seven insanlar için keşfedilmesi zor olmayan bir yer. Yabancı turistler için bile…

Artvin’de gezilecek yerler saymakla bitmez. Hatta İstanbul’un tüm tarihi yerlerini bir günde gezemeyeceğiniz gibi Artvin’in güzelliklerini de bir günde gezemezsiniz desek yanlış dememiş oluruz.

Artvin Kalesi, Şavşat Kalesi, Ardanuç Kalesi, İskenderpaşa Camii, Muratlı Camii, Barhal Kilisesi, Dört Kilise, Tibeti Kilisesi, Berta Köprüsü, Ortacalar Çifte Köprü, Hatila Vadisi Milli Parkı, Karagöl Milli Parkı, Kaçkar Turizm Merkezi, Kafkasör Turizm Merkezi, Mersivan Yaylası, Borçka-Karagöl, Şavşat-Karagöl, Sahara Yaylası gezilmesi gereken yerlerden bazıları.

Artvin’de rafting için çok önemli parkurlar bulunmakta. Çoruh nehri ve Barhal çayında yılın belli zamanlarında rafting ve kano sporları yapılıyor. 1993 yılında Dünya Akarsu Sporları Şampiyonası da Artvin’de yapılmıştır.

Eğer bir karavanınız varsa, sahil şeridinde bulunan plajlar ve dinlenme tesislerinde karavanınızla konaklama imkânı mevcut. Yer kirası ödeyerek bu tesislerde karavanınızla konaklama yapabiliyorsunuz. Bu tesislerden yine rafting parkurlarına sabahları servisler kalkmakta. Eğer rafting yapmak amacıyla Artvin’e gitmişseniz bu tesislerden servislerle rafting bölgelerine ulaşabilirsiniz.

artvinde yok olmadan once gorulmesi gereken 10 doga harikasi yer - Karadeniz’in Sessiz Harikası Artvin

Türkiye’nin en temiz havasını ciğerlerinize çekmek isterseniz o zaman Kafkasör Yaylası’nı da ziyaret etmelisiniz. 1250 metre yükseklikte bulunan yaylada bir turizm merkezi bulunmakta. Eğer konaklama yapmak isterseniz belediye tarafından yapılan bungalovlarda kalıyorsunuz. Haziran ayında bu bölgeye giderseniz her yıl düzenlenen boğa güreşlerini de izleyebilirsiniz.

Artvin’e gittiğinizde tatmadan dönmemeniz gereken belli başlı Artvin yemekleri var. Bunlar Hamsili Pilav, Karalahana Sarması, Turşu Kavurması, Mıhlama, Laz Böreği ve tabii ki balığın her türü. Özellikle her dönem taze balık bulmak mümkün. Bu yemekleri yiyebilmek için özel yerlere gitmenize gerek yok. Şehir merkezinde alelade bir restoranda bile eşsiz lezzetlerdeki bu Artvin yemeklerini tadabilirsiniz. Üstelik büyük şehirlerle karşılaştırınca fiyatların da çok düşük olduğunu göreceksiniz.

Artvin, Türkiye’nin bir ucunda sessiz sedasız turizm rekorları kırmaya devam ediyor. Herhalde bu kadar turist çekmesine rağmen reklam yapmaya hiç ihtiyaç duymayan dünya üzerindeki ender merkezlerden.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz