Karadeniz’in Kıyısındaki Beyaz İnci Şile

0
301

İstanbul’da yaşayanlar için Şile, hafta sonlarını değerlendirmek isteyenler için son derece uygun bir yer. Şile’ye gidenler denizi, güneşi ve doğayı aynı anda görme fırsatı buluyorlar. Burası, hem yaz hem de kışın sıcak kanlı insanlarıyla misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Şile eski Yunanca’da yaban çiçeği anlamına gelmekte. Buraya gelenlerin ilgisini çekebilecek iki adet yapı var. Bunlardan bir tanesi tarihi Şile Kalesi, diğer ise denizi selamlayan Şile Feneri. Bu fener, 1859 yılından beri Karadeniz’den geçen gemilere rehberlik etmeye devam ediyor.  Aynı zamanda bu fener ülkemizin en büyük feneri. Kale ise Bizanslılar tarafından yaptırılmış. Zaman içinde ciddi tahribata uğramış. Osmanlı İmparatorluğu zamanında da bu kale aktif olarak kullanılmış.

Buraya yolu düşenler Ağlayan Kayalar adını taşıyan su kaynağını da ziyaret edebilir. Ağlayan Kayalar, fenerin hemen arkasında kalıyor. Efsaneye göre kavuşamayacaklarını anlayan bir çift bu noktada el ele tutuşup kendilerini Karadeniz’e atmışlar. Bu sebeple orada bulunan kayaların da ağladığı rivayet edilmekte. Bu yüzden Ağlayan Kayalar olarak bilinmekte.

sile2 1024x681 - Karadeniz'in Kıyısındaki Beyaz İnci Şile

Şileye Nasıl Gidilir?

Burası, İstanbul’a 70 kilometre mesafede. İstanbul’da yaşayanlar, Şile yoluna çıkarak buraya kolaylıkla ulaşabilirler. İstanbul dışından gelecek olanlar ise Ümraniye üzerinden bağlantı yolunu kullanabilirler. Özel aracı olmayanlar için de Üsküdar’dan Şile’ye otobüs seferleri düzenlenmekte.

Şile’ye gidince elbette deniz ürünlerini tatmadan olmaz. Burada her sabah erken saatlerde balık mezatı düzenlenmekte. Bu mezatta uygun fiyata istediğiniz türde balığı satın alabilirsiniz. Bununla birlikte sadece sabahları değil, günün her saati taze balık bulmak mümkün. Liman etrafında bulunan restoranlarda da çok uygun fiyata deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Eğer mevsiminde giderseniz Palamut ve İstavrit tadabileceğiniz balıklar arasında en yukarılarda.

Şile’ye konaklama yapmak için giderseniz, merkezdeki otel ve pansiyon sayısı oldukça fazla. Şile konaklama tesislerinin fiyatları da İstanbul ortalamasına göre oldukça düşük. Bazı konaklama merkezleri sadece yazın hizmet vermekteler ancak kış aylarında da Şile, görülmesi hatta konaklama yapılması gereken yerlerden bir tanesi. Özellikle kış aylarında Şile’de temiz hava ve bol oksijen almak sağlık açısından çok yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz