Karadeniz’in Gözbebeği Abana

0
313

Karadeniz’e kıyısı olan güzide ilçelerimizden bir tanesi olan Kastamonu deyince ilk olarak denizi ve doğası insanın aklına geliyor. İnsanlar tarafından çok fazla bilinmeyen ilçelerden bir tanesi olan Abana da, kendi reklamını çok fazla yapmadan, sadece kulaktan kulağa ulaşan bilgiler sayesinde turist akınına uğramakta.

abana01 - Karadeniz’in Gözbebeği Abana

4 bin nüfuslu bir ilçe olan Abana ‘nın en önemli özelliklerinden bir tanesi de elbette tam 6 kilometre uzunluğunda bir plaja sahip olması. Bu plaj özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramakta. Ancak şunu da kabul etmek gerekir ki, Abana ’daki kalabalık hiçbir zaman bir Ege ya da Akdeniz Bölgesindeki kalabalık kadar olmuyor. Bu sayede de yaz ayları burada denize girmek isteyen insanlar için müsait. Geçim kaynaklarından bir tanesi de turizm olan bu ilçede yılın her mevsimi turist görmek mümkün. Kış aylarında buraya gelenler ormanın ve doğanın tadını çok daha iyi bir şekilde çıkarma fırsatı buluyorlar.

Kastamonu’da Konaklama Mümkün

Kastamonu, yüzölçümü olarak büyük denilebilecek bir ilçe. Bu yüzden Kastamonu merkez ile Abana arası yaklaşık 90 kilometre. Bu kadar uzak bir mesafe olmasına karşın günübirlik ziyareti de tercih edenler var. Bu bakımdan Kastamonu merkezde de konaklama yapılması mümkün. Ancak gezinin verimli olması bakımında buraya ilk defa geleceklerin bölgeyi bilen birileri ile birlikte dolaşmaları iyi olacaktır. Buraya gelince zamanın çoğunluğu yol aramakla geçebilir.

abana02 - Karadeniz’in Gözbebeği Abana

Abana ilçesinin geçim kaynaklarından bir tanesi de balıkçılık. Son derece verimli bir denize sahip olan ilçede hemen hemen her türlü deniz mahsulünü taze olarak bulmak mümkün. Bununla birlikte burası kıyıdan olta ile balık tutmak isteyenler için de güzel bir yer. En ufak olta ile bile oldukça büyük balıklar yakalamak mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz