Karadeniz’e Gitmenize Neden Olacak Yerler

0
131

Karadeniz Sizi Çağırıyor

 Bu ülkenin, bu muhteşem toprakların her noktası gezilip görülmeye değer elbet… Ama öyle yerler var ki ayak basmadan, gidip görmeden yaşamayı yaşamak saymayın. İşte Karadeniz; yeşilin binbir tonu, mavinin en derini ve hala çok kişi tarafından keşfedilmemiş gizemli güzellikleriyle sizi keşfe çağırıyor. Bu yaz için henüz plan yapmadıysanız Karadeniz’de mutlaka görülmesi gereken 10 yer listemize göz atmanızı öneririz.

  • Safranbolu: Tarihin Büyülü Sokakları

Eğer bu macerayı Batı-Orta-Doğu Karadeniz istikametinde bir rotayla izleyecekseniz en iyi başlangıç noktası Safranbolu’dur diyebiliriz. Karabük iline bağlı bu muhteşem ilçe Osmanlı mimarisinin günümüze kalan en iyi örneklerinden biridir.  Unesco’nun ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine aldığı muhteşem evleriyle büyülü bir şehir manzarasına sahip olan Safranbolu’yu Kent Tarihi Müzesi’nin bahçesinden gün batımında seyretmenizi öneririz. Tabii müzeyi gezmeyi de ihmal etmeyin. Taş döşeli tarih kokan sokaklarda gezip yorulduktan sonra ilçeye özgü safranlı zerde tatlısı ve Safranbolu lokumuyla kendinizi ödüllendirin.

  • Amasra: Mavi-Yeşil Aşkının İlk Durağı

Bu rotada maviyle yeşilin en güzel kucaklaştığı yerlerden biri de  Amasra’dır. İlçeye varmak için dönemeçli virajlardan tırmanıp da şehirle ilk göz göze geldiğiniz an vurulursunuz. Küçücüktür ama büyüleyicidir güzelliği. Merkeze indiğinizde denizin berraklığı her an sizi kendine çağırır. Zaten hemen her noktasından denize girilebildiği için omzunda plaj havlusuyla gezen pek çok insan görürsünüz. Cenevizliler tarafından inşa edilen Amasra Kalesi’ne çıkıp şehri izlemek, tarihi koklamak ve sonra kıyıya inip şirin restoranlarda balık yemek Amasra’da yapabileceğiniz en iyi şey olacak.

  • İnebolu: Orta Karadeniz’in İncisi

Uçsuz bucaksız sahili, evleri ve daracık sokaklarıyla ‘iyi ki gelmişim’ diyeceğiniz yerlerden biri de İnebolu. Kurtuluş Savaşı’nda tarihi öneme sahip hizmetlerde bulunmuş ve İstiklal Madalyası ile onurlandırılmış bu küçük ilçe tarihi mirasını korumaya özen göstermiş. Özellikle cumbalı ahşap evleri ilçenin en görülesi değerlerinden.. 6-7 metrelik dar sokaklar sizi İnebolu Çarşısına çıkardığında tarihi dokuya yine hayran kalacaksınız. El işçiliğiyle üretilmiş dokuma örtüler İnebolu’dan götürebileceğiniz en değerli hatıralar. Denizinde yüzmeden dönmeyi de düşünmeyin sakın..

  • Sümela Manastırı: Hayran Olmak Kaçınılmaz

Trabzon’un Maçka ilçesinde görünce büyüleneceğiniz hatta ‘nasıl yapılmış’ diyerek sorgulayacağınız muhteşem bir yapı Sümela Manastırı. Ama bu şaheseri görmek biraz zahmet istiyor. Yeşilin her tonunu göreceğiniz keyifli bir orman yolculuğunun ardından aracınızdan inmeniz ve biraz da yaya olarak yolculuk yapmanız gerekiyor. Üç farklı din adamı tarafından görülen ortak rüyanın kayalara oyularak gerçeğe dönüştüğü yer olan manastıra vardığınızda pişman olmayacağınızın garantisini veriyoruz.

  • Uzungöl : Kartpostal Güzeli

Uzunca bir tırmanışın ardından önce tepeden görürsünüz hayallerinizi süsleyen o güzelim beldeyi.  Uzun minareli meşhur beyaz camisi, kırmızı çatılı evleri ve kurşuni suyuyla Uzungöl tam da umduğunuz gibi karşılayacak sizleri. Sakin, asil ve konuksever.. Artık Arap turistlerin de bolca rağbet ettiği bu şirin belde göl kenarında yapacağınız yürüyüş ve göl içinde bir kayık sefası ile hafızanızda harika izler bırakacak.

  • Fırtına Deresi: Deli Dalgaların Beşiği

Karadeniz deyince akla deli gibi çağlayan dereler gelir. İşte onların en delisi Fırtına Deresi’dir. Uğruna türküler söylenen, ağıtlar yakılan bu deli sular rafting severler için en ideal uğrak yeri olacak. Yapılan yeni rafting parkurlarıyla doğaseverleri bekleyen derenin bazı noktaları hidroelektrik santrali tehdidi altında olduğu için bozulmadan gidilip görülmeli.

  • Ayder Yaylası: Yaylaların En Meşhuru

Aynı gün içinde 4 mevsimin sürprizlerini yaşatacak Ayder,  yoğun talebe rağmen güzelliğini kaybetmeyen değerlerden. Yeşil çayırları, her renk çiçeği, çağlayan su sesiyle kendinizi cennette hissedeceğiniz bir nokta.   Mıhlamanın en güzelini, turşu kavurmasının en lezzetlisini yiyeceğiniz; tulum sesiyle horona kalkacağınız, sizi sizden alacak Ayder, Rize’nin nazlı güzeli.

  • Pokut Yaylası: Azmin Sonundaki Ödül

Karadeniz’in sarp yolları sizi sonunda öyle yerlere ulaştırır ki yorgunluk nedir unutur, manzaraya bakakalırsınız. Pokut da aynen böyle keser soluğunuzu.. Varış yolculuğu biraz meşakkatli olsa da çıktığınız zirve, fotoğraflarda gördüğünüzden bile daha büyüleyicidir. Kaçkarlar’ın ihtişamını sonuna kadar hissedeceğiniz yaylaya gitmek için 4×4 araç tercih etmenizi şiddetle öneririz.

  • Mençuna Şelalesi: Zirvede Saklanmış Damlalar

Yürümeyi sevmiyorsanız Mençuna size göre olmayabilir. Ama yolun sonunda doğanın en büyüleyici görüntülerinden biriyle karşılaşacağınızın garantisini verebiliriz. Zorlu bir araç yolculuğunun ardından, 45 dakikalık bir yürüyüş parkuru sizi terletecek. Orman içinde sarp yollardan tırmanıp hedefe yaklaştığınızda ilk olarak sesini duyacaksınız Mençuna’nın. Ve yanına vardığınızda nefesinizi tutup, ‘iyi ki gelmişim’ diyeceksiniz. Şelalenin döküldüğü noktada oluşan doğal havuzda kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

  • Karagöl: Mutlu Son Burada

Artvin’in her yıl on binlerce turisti ağırlayan doğa şaheseri Karagöl, Doğu Karadeniz’in en kıymetli gezi noktalarından biri. Ulaşım biraz zor olsa da yol boyunca ladin, karaçam ve köknar ağaçlarının görsel şovu sizi heyecanlandıracak. Milli Park alanındaki göl kıyısı, kamp kurmak için de ideal. Bölgedeki kuş sürüleri dünyadaki nadir türleri barındırıyor. Parkın içindeki yürüyüş parkuru da derinlemesine keşif imkanı ve keyfi sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × four =