Karadeniz Bölgesi’nde Gezilecek Yerler

0
301

Karadeniz yeşil ile mavinin buluştuğu oldukça güzel bir bölgemiz. Ülkemizde keşfedilecek o kadar güzel yer var ki onlardan bir taneside Karadeniz bölgesi. Tarihi yerleri, şelaleleri, ormanları, müzeleri ve gölleri ile Karadeniz bulunmaz bir cennet. Son dönemde sadece yerli değil Arap turistlerde Karadeniz’e oldukça fazla ilgi gösteriyor hatta ziyaret sonrasında yatırım kararı aldırtıyor ve düzenli olarak ziyaret edilmesine olanak veriliyor. Genellikle yaz döneminde gezilmesi tercih ediliyor ancak Karadeniz şehirlerini kışında ziyaret edebilirsiniz.

İsterseniz Karadeniz’de gezilebilecek yerlere bir bakalım.

Sümela Manastırı Trabzon - Karadeniz Bölgesi'nde Gezilecek YerlerSümela Manastırı – Trabzon

Tarihi dokusu en yüksek olan eşsiz bir alan, Sümela Manastırının olduğu bölgenin yakın bir kısmına araç ile gidilebiliyor ancak birkaç km patika yol üzerinden yürüyebilrisiniz, Uzaktan görünüşü harikadır ayrıca manastırın içerisine girdikten sonra o tarihe dokunmak ve kalıntıları incelemek sizi binlerce yıl öteye götürebilir.

Uzungöl Trabzon - Karadeniz Bölgesi'nde Gezilecek YerlerUzungöl – Trabzon

Eğer yolunuz Doğu Karadeniz’e düşürse mutlaka Uzungöl’ü ziyaret edin yaz döneminde ve bahar aylarında çok güzeldir. Eğer gece konaklama şansınız varsa mutlaka bir gece Uzungöl’de kalın ve sabah erken saatlerde gölün çevresinde biraz yürüyün. Aman dikkat oksijen çarpmasın.

Boztepe Ordu - Karadeniz Bölgesi'nde Gezilecek YerlerBoztepe – Ordu

Yerli turistlerden ziyade yabancı turistlerinde sıkça ziyaret ettiği bir yer olmuş kendileri. Adına yazılmış şarkı bile var ‘ah şu Boztepe’ye çıkmalı, şu Ordu’ya bakmalı’ şeklinde. Gece manzarası eşsiz oluyor belki de dünya üzerinde bir şehrin böyle güzel gözüktüğü ayaklarınızın altında olduğu bir yer yoktur. Boztepe’ye teleferik ya da araç ile çıkılabiliyor.

ordu cambasi - Karadeniz Bölgesi'nde Gezilecek YerlerÇambaşı – Ordu

Çambaşı size aynı gün yaz ve kışı yaşatabilir. Ağustos ayında yayla keyfi için Çambaşı’na çıktığınızda mont giymek isteyebilirsiniz aynı gün çarşıya indiğinizde sıcaktan bunalarak bir an önce kendinizi Karadeniz’in sularına bırakmak isteyebilirsiniz. İşte böyle bir yer Çambaşı, gezilecek ve görülecek oldukça çok yeri var, yaylada otel sıkıntısı yok o yüzden otelde konaklayarak bir gecenizi geçirebilirsiniz.

Abant – Bolu, Ayder Yaylası – Rize gibi yerlerde Karadeniz’in diğer mutlaka görülmes gereken turistik yerleri arasında yer alıyor. Zaten Karadeniz’de bir şehirden başka bir şehire giderken çok çok ekstra şeyler görecek ve keşfedeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz