İzmir’in Şirin ve Turistik İlçelerinden Foça

0
323

Foça, gitmemiş olanların bile adını mutlaka duymuş oldukları İzmir’in sahil ilçesidir. Antik çağda Phokaia adında olan bu yer günümüze Foça adıyla gelmiştir. Burası her yıl binlerce turistin uğrak noktalarından bir tanesidir.

foca02 - İzmir’in Şirin ve Turistik İlçelerinden Foça

Foça, İzmir’in merkezine 1 saatlik bir mesafededir. Çanakkale otoyolu üzerinden Foça sapağından çıkıldıktan sonra sizi asfalt ve tarlaların arasından giden bir yol Foça’ya ulaştırır. Bu yüzden İzmir’den Foça’ya gelenler için yolculuk hep iki aşamalı olmuştur. Foça’ya gelip aracınızı park ettiğinizde sizi ilk deniz karşılar. Deniz kenarında pek çok balıkçı teknesini görebilirsiniz. Hatta eğer biraz şanslıysanız bu teknelerden satılan balık-ekmeği de tadabilirsiniz. Bu durum Foça’da çok rastlanan bir durum değildir. Çünkü genellikle restoranlar yemek hizmeti sunmaktalar.

Foça’da İki Adet Koy Bulunuyor

Foça’da iki adet koy bulunmakta. Bu koyların bir tanesi Foça çarşısının çevrelediği ve balıkçı teknelerinin beklediği küçük koydur. U şeklinde olan bu koyun çevresinde her türlü eğlence mekânı, pansiyon ve cafe bulmak mümkündür. Yılın belli dönemlerinde bu bölgede konaklama yapmak için uygun bir yer bulmak neredeyse imkansızdır. Bu sebeple buraya günübirlik gelen ziyaretçi sayısı da oldukça fazladır.

İkinci ve büyük olan koy üzerinde ise bir Kordon bulunur. Bu kordonun bir ucu küçük koydan başlar, plajlara kadar gider. Foça’da plaj olmasına rağmen insanlar buradan denize girmeyi pek sevmezler, bunun sebebi ise Foça’nın denize girilecek alanlarının küçük olması ve civarda Çeşme ve Karaburun gibi denize girilebilecek çok daha cazip yerlerin bulunmasıdır.

foca03 1024x681 - İzmir’in Şirin ve Turistik İlçelerinden Foça

Foça’da her yıl düzenli olarak Foça Festivali düzenlenir. Bu festival 2004 yılından beri uluslararası düzeyde yapılmakta ve yurtdışından da insan çekmektedir. 3 gün süren bu festivalde ünlü sanatçılar konser vermekte ve birbirinden eğlenceli aktiviteler yapılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz