İstanbul Mısır Çarşısı

0
298

İstanbul’da Mısır Çarşısı’na gidenlerin dikkatlerini çeken ilk şey çarşının tarihi dokusunun yanında insanı farklı diyarlara götüren kendine has kokusu. Günümüzde Mısır Çarşısı’nda aktar ve baharatçıların da olduğunu göz önünden bulundurursak bu normal bir durum.

İstanbul Mısır Çarşısı Tarihi

Spice Bazaar Istanbul - İstanbul Mısır Çarşısı
İstanbul Mısır Çarşısı

İstanbul Mısır Çarşısı’nın bugünki bulunduğu yerde Bizans İmparatorluğu zamanında başka bir çarşının olduğu bilinmekte. 1664 yılında inşa edilen Mısır Çarşısı olarak anılan çarşı ise günümüze gelen yapıdır. Bu yapı L şeklindedir ve zamanında Mısır’dan alınan vergilerle yaptırılmasından dolayı da Mısır Çarşısı adını almıştır. İlk yıllarda her türlü ürünün alım satımı gerçekleştirilirken günümüzde sadece baharat satıcıları, aktarlar ve hediyelik eşya satan dükkanlar Mısır Çarşısı’nda hizmet vermekteler.

Kuruluşundan bu zaman Mısır Çarşısı çok büyük depremler ve yangınlar atlatmıştır. Özellikle 1940 yılındaki yangın Mısır Çarşısı’nın oldukça hasar görmesine sebep olmuştur. Son olarak bu yangından sonra büyük ve kapsamlı bir tadilat gören İstanbul Mısır Çarşısı o tarihten beri son haliyle hizmet vermeye devam ediyor.

Özellikle turistlerin oldukça ilgisini çeken yapıların arasında bulunan İstanbul Mısır Çarşısı her yıl onbinlerce turistin uğradığı ve en çok bilinen yerlerden bir tanesidir. Özellikle yaz aylarında turistlerin yoğun ilgisinden dolayı çarşı içinde rahatça yürüyebilmek oldukça zorlaşmaktadır.  Ancak zaman zaman özel turizm şirketkeriyle anlaşılarak, çarşı halka kapatılarak sadece rezervasyon yaptıran turizm şirketine ve onların turistlerine özel olarak hizmet vermektedir. Bu sebeple turister istedikleri gibi rahat ve kalabalığa girmeden alışverişlerini yapabilmektedirler. Mısır Çarşısı’nda zaman zaman özel etkinlikler de düzenlenmektedir.

İstanbul Mısır Çarşısı’na gitmek isteyenler vapurla Eminönü’ne gidip Yeni Camii’nin hemen arkasında çarşıya ulaşabilirler. İstanbul Mısır Çarşısı sabah 08:00 ile akşam 19:30 arasında açıktır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ve dini bayramlarda kapalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz