İstanbul Kız Kulesi

0
327

kiz kulesi ve martilar - İstanbul Kız Kulesi

İstanbul Kız Kulesi, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne açılan kısmında yüzyıllardır gelip geçen gemilere selam duruyor. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar ve bir kıtadan diğer kıtaya vapurla seyahat eden insanların sürekli olarak gözlerinin takıldığı bir yapı.

Tam olarak kaç yılında inşa edildiği bilinmeyen Kız Kulesi İstanbul’un tarihine tanıklık eden eşsiz yapılardan bir tanesi. Kule aynı zamanda turistler için de cazip bir merkez. İstanbul’a gelip de Kız Kulesi’ne uğramayan turist sayısı neredeyse yok gibi.

Kız Kulesi’nin gerçekte bir anıt mezar olarak yapıldığı bilinmektedir. Tabi tarihte, özellikle mitolojide Kız Kulesi ile ilgili pek çok hikâye de anlatılmaktadır. Bir hikâye de dönemin kralı kızını yılan sokmasına karşı bu yapıya gönderdiği ancak kızın yine kendisine gönderilen bir meyve sepetinden çıkan yılanın ısırmasıyla öldüğü anlatılmakta ve İstanbul Kız Kulesi’nin adı buradan geldiği rivayet edilmektedir. Ancak kule, asıl görevi olan ve geçen gemilere feneri ile yol gösterme görevinden hiç vazgeçmemiştir.

İstanbul Kız Kulesi 2000 yılında baştan aşağı restorasyondan geçirilmiş ve bu günkü halini almıştır. Ancak bu restorasyonda kulenin eski rengi olan beyaz renk yerine kahverengi renk ve çeşitli bölgelerinde ahşap kullanılmıştır. Bu durum pek çok insanı rahatsız etmiştir. Yine bu restorasyonla bünyesinde bir restoran açılmış ve burada yemek hizmetine başlanmıştır. Farklı, eşsiz ve böylesine tarihi bir mekânda siz de güzel bir akşam yemeğiyle birlikte hoşça vakit geçirebilir, Marmara Denizi’nin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

kiz kulesine giden tekneler - İstanbul Kız Kulesi

Kız Kulesi yerli yabancı pek çok filme de ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan en önemlisi 1999 yapımı James Bond – World Is Not Enough (Dünya Yetmez) filmidir.

İstanbul’da Kız Kulesi’ne gitmek için Üsküdar ve Kabataş’tan sandal vasıtasıyla kuleye ulaşılabilinir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz