İstanbul Kapalı Çarşı

0
273

kapalıçarşı2 - İstanbul Kapalı Çarşı

İstanbul Kapalı Çarşı kırılması zor bir rekoru elinde bulundurmaktadır. Bu rekor dünyanın en çok turist çeken turistlik yer olmasıdır. 1460 yılında inşasına başlanan Kapalı Çarşı her yıl tam 90 milyon turistiği ağırlamaktadır.

İstanbul Kapalı Çarşı’nın içinde tam tamına 4000 dükkan ve bu dükkalarda çalışan toplam 25000 kişi bulunmaktadır. Bu adet bile ziyaretçi olmasa bile Kapalı Çarşı’nın ne kadar kalabalık bir çarşı olduğunu göstermektedir. İstanbul Kapalı Çarşı dev bir labirent gibidir. Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız kesinlikle ya bilen birilerine sormanız ya da çarşının belirli bölgelerinde bulunan krokilere bakmanız gerekmektedir. Çünkü çarşının içinde bulunan 66 sokak içinde kaybolmak oldukça kolaydır.

İstanbul Kapalı Çarşı’ya gittiğinizde satıcıların sıcak kanlı davranışları hemen sizi cezbedecektir. Bu durum turistlere de oldukça garip gelmektedir. Çünkü hemen hemen her satıcı sizi kendi dükkanına sokabilmek adına ellerinden gelen her türlü şeyi yaparlar. Bu satıcılar hemen hemen bütün ana dilleri bilmekte ve turistlere de kendi dilleriyle hitap etmektedirler. Ayrıca çarşı kendi içinde bir döviz borsası konumundadır. Döviz alım satım işlerinin anı anına değişkenlik göstererek yapıldığı noktalardan bir tanesidir.

İstanbul Kapalı Çarşı günün her saatinde oldukça hareketlidir. Yurt içinde üretilen mücevherler, halılar, çeşitli gümüş hediyeler turistlerin sıklıkla satın aldıkları ürünlerin başlarında geliyor. Özellikle el halıları değerlerinden çok yüksek fiyatlara satılıyorlar. Kapalı Çarşı dünyada en iyi bilinen tarihi ve turistlik mekanların en başında geliyor. Türkiye’ye gelmiş her turist Kapalı Çarşı’yı ziyaret ederek hayranlığını gizleyemiyorlar.

Dünya’nın en büyük çarşısı olan Kapalı Çarşı İstanbul’da Fatih semti sınırları içinde bulunmaktadır. Tarihi yarımada üzerinde olması itibariyle ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma ile Bağcılar, Zeytinburnu ve Kabataş üzerinden kolayca ulaşmak mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz