Dünya’nın En Küçük Ülkelerinden Monaco

0
365

Dünya üzerinde irili ufaklı pek çok ülke mevcut. Ufak ülkeler arasında da tarihi, turizmi ve gece hayatı ile insanların ilgisini çeken yerler var. Bu ülkelerden bir tanesi de Monaco. Burası her yıl yüz binlerce turist çeken bir ülke.

monaco01 1024x683 - Dünya’nın En Küçük Ülkelerinden Monaco

Monaco bir özerk ülke. Siyasi anlamda Fransa’ya bağlı olan ve Prenslikle yönetilen Monaco’nun kendisine ait bir bayrağı ve milli marşı bulunmakta. Monaco doğumlular genellikle Fransız değil Monacolu olduklarını ısrarlar söylemekteler. Burası özellikle zengin iş adamlarının, ünlü sporcuların ve televizyon yıldızlarının evlerinin bulunduğu bir ülke. Bir uçtan diğer uca arabayla 15 dakikada gidilebilen bu ülke Fransa’nın Akdeniz’e bakan kıyısında dağların eteklerinden denize doğru uzanan bir yamaç üzerine kurulmuş.

monaco02 1024x580 - Dünya’nın En Küçük Ülkelerinden Monaco

Uçakla Ulaşım Mümkün Değil

Monaco özellikle yazları ciddi bir turist akımına uğruyor. Burada bulunan marinaya zengin iş adamları yatlarını park edip isterlerse otelde isterlerse de yatlarında konaklama yapabiliyorlar. Burada bir adet futbol stadyumu bulunuyor. II. Louis stadyumu Fransa 1. Futbol Ligi’nde oynayan Monaco futbol takımının maçlarını oynadığı stat. Burası yüz ölçüm olarak küçük ve düz alan anlamında sınırlı olduğu için bir havaalanı bulunmuyor. Monaco’ya gelmek isteyenler eğer yatları da helikopterleri yoksa en yakın havaalanı olan Nice havaalanına gelmek zorundalar. Buradan da karayoluyla Monaco’ya geçilebiliyor. Havaalanı ile Monaco arabayla yaklaşık yarım saat sürmekte.

monaco03 - Dünya’nın En Küçük Ülkelerinden Monaco

Monaco, her yıl burada düzenlenen Formula 1 yarışları ile de sürekli gündemde kalmayı başarıyor. Burada ilk olarak 1929 yılında düzenlenen Formula 1 yarışı o tarihten bu yana sadece İkinci Dünya Savaşı sırasında kesilse de aralıksız bir şekilde devam ediyor. Burası Formula 1 takviminde yer alan ilk cadde yarışı. Yer sıkıntısı nedeniyle bir Formula 1 pisti yapılamadığı için burada düzenlenen yarışlar caddede yapılıyor. Her yıl yapılan yarışın ödüllerini Prens veriyor. Bugün Formula 1’de yarışan neredeyse tüm yarışların evleri de Monaco’da.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz