Müzeleri ziyare etmeyi sevenler için İzmir’in İnciraltı semtinde bulunan İnciraltı Deniz Müzesi ziyaret edilmesi gereken müzelerden bir tanesi. Aslında müze kelimesi bu durumu tam olarak karşılamıyor. Çünkü müze olarak gidilen aslında gerçek bir denizaltı ve gerçek bir fırkateyn.

İnciraltı Deniz Müzesi, İzmir dışından İzmir’e gelenlerin kesinlikle bir ya da iki saatlerini ayırıp gezebilecekleri oldukça ilgi çekici bir müze. Müzeye giriş için çok cüzi miktarda bir ücret ödüyorsunuz. 60 yaşın üzerindekiler ise ücret ödemeden gezebiliyorlar. Ancak 60 yaş üzeri insanlar için bu müzeyi gezmek biraz meşakatli. Denizin üzerinde yan yana duran bir fırkateyn ve bir denizaltı mevcut. Fırkateyn 1970 yılı Amerika yapımı ve 1994’te Deniz Kuvvetlerinin envanterine geçen TC-EGE ismini taşıyor. Hemen yanında bulunan denizaltı ise daha eski. TCG PİRİ REİS 1944 yılında Amerikan Donanmasında göreve başlamış. 1960 yılında ise Türk Deniz Kuvvetleri tarafından kiralanmış ve 1973 yılında ise satın alınmış.

inciraltimuze1 1024x768 - Denizin Demir Süvarileri İnciraltı Deniz Müzesi ’nde Bekliyor

İnciraltı Deniz Müzesi Gruplar Halinde Geziliyor

Gezi, gruplar halinde yapılıyor ve ilk başta TC-EGE fırkateynine giriş yapılıyor. Tüm fırkateyni aynı anda yaklaşık 15 kişi geziyor. Gezi sırasında bir görevli asker de gemi hakkında bilgi veriyor. Tüm fırkateyni her katıyla dolaşmak takriben 40 dakika sürüyor. Gemiyi dolaşırken bazı bölümlere giriş yasaklamış. Örneğin mutfağa dışarıdan bakıyorsunuz. Dolaşırken gözünüze çeşitli gariplikler de geliyor. Bunlardan bir tanesi mutfağın hemen makine dairesinin üzerine yapılmış olması. Bunun sebebi de elbette makine dairesinden gelecek olan sıcaklık ile yemeklerin pişirilmesi.

Daha sonra fırkateyn üzerinden aşağıya uzatılan bir merdiveni kullanarak TCG PİRİ REİS denizaltısının üzerine iniyorsunuz. Yaşlılara kolaylık olması amacıyla denizaltının arka kısmından normal bir merdivenle aşağıya iniyorsunuz. Denizaltının basık ve kasvetli ortamı içinizi daha da karartıyor. Aynı anda içeride 15 kişi olduğunu ve ciddi bir yer sorunu olduğunu da düşündüğünüzde bu durum sizi biraz zorluyor. Zaten gemiden denizaltıya geçişten önce nefes darlığı ya da astımı olanlar denizlatıya girmemeleri konusunda uyarılıyorlar.

İnciraltı Deniz Müzesi farklı bir müze deneyimi yaşamak isteyenleri İzmir İnciraltı’nda hemen kıyıda bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here