Deniz Orman Doğa ve Sinop

0
272

Deniz Orman Doğa ve Sinop: Sinop, ülkemizde bulunan ve deniz, güneş, orman ve tarih anlamında hepsinin iç içe geçtiği eşsiz bir yer. Yaz, kış turist alan Sinop ülkemizin en çok turist çeken merkezlerinden. Sürekli düzenlenen Karadeniz turlarının da vazgeçilmez uğrak noktası.

Deniz Orman Doğa ve Sinop

cache 2432413067 - Deniz Orman Doğa ve Sinop
Deniz Orman Doğa ve Sinop

Karadeniz’i gezip görebilmeniz için çok çeşitli firmaların çok çeşitli turları mevcut. Bu turlarla 3-4 gün içinde Sinop da dahil olmak üzere pek çok ili gezebiliyorsunuz. Ancak size kesinlikle sadece Sinop için zaman ayırmanızı ve 3-4 gün boyunca Sinop’ta konaklamanızı tavsiye ediyoruz.

Sinop’ta gezilip görülecek oldukça çok yer var. Bunlar arasında Tarihi Sinop Cezaevi, Karakum Plajı, Sinop Yarımadası, Babaçay Kanyonu, İnaltı Mağarası ve Erfelek Şelaleleri geliyor.

Sinop’a gittiğinizde ile özgü pek çok lezzeti de yerinde tadabilirsiniz. Büyük şehirlerde çeşitli yerlerde Sinop’a ait yemekler yapan lokantalar görseniz de en lezzetli yemek ait olduğu topraklarda yenen yemektir. Sinop’a gittiğinizde Sinop Mantısı, Nokul ve Kuyu Kebabı’nın kesinlikle tadına bakmalısınız. Özellikle bir börek çeşidi olan Nokul gerçekten güzel bir lezzettir. Kıymalı, üzümlü ve yoğurtlu olmak üzere üç çeşidi vardır. Sinop merkezde bu lezzetlerin tamamını tadabileceğiniz restoranlar bulunmaktadır.

Sinop’a gittiğinizde çok lezzetli köy kahvaltıları da yapabilirsiniz. Merkeze çok uzak olmayan Erfelek’te sabah saatlerinde tadı damağınızda kalacak taze ürünlerden oluşan köy kahvaltısı gün boyu bile sizi tok tutabilir.

Sinop’ta gezilecek en önemli noktası ise Tarihi Sinop Cezaevi’dir. “Anadolu’nun Alcatrazı” olarak da adlandırılan cezaevinin üç tarafı denizle çevrilidir ve 1999 yılından beri müze olarak kullanılan müze geçmişte pek çok filme, diziye ve şiire konu olmuştur. Cezaevinin 4000 yıllık bir geçmişi var. Cezaevine, Anadolu topraklarında hüküm sürmüş neredeyse her devlet tarafından bir bölüm eklenmiştir. Kimi zaman bir kale kimi zaman da bir gözetleme merkezi olarak kullanılmıştır. Sinop Cezaevi gerçekten mutluluk saçan bir ilin en hüzünlü yerlerinden bir tanesidir. Gezen kişileri etkileyen bir büyüsü vardır.

Günümüzde ne yazık ki Sinop’a bir Nükleer Enerji Santrali kurulması için çalışmalar devam etmektedir. Santralin sadece Sinop için değil tüm bölge ülkeleri için de bir tehlike arz edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here