Değişik Tatlar Arayanlar İçin Şirince Köyü

0
329

Yolu İzmir’e düşenler için bu bölgede gezilebilecek çok sayıda tarihi ve turistlik yer olduğunu unutmamak çok önemli. Bu yerler elbette ki sadece bir günlük bir süre içerisinde gezilebilecek yerler değil. Bunlardan en önemlileri ise Efes, Şirince Köyü ve Meryem Ana.

sirince01 1024x576 - Değişik Tatlar Arayanlar İçin Şirince Köyü

Şirince Köyü istikametine doğru yol alırken zaten Efes ve Meryem Ana’nın evini de ziyaret edebilirsiniz. Çünkü bu yerler yolunuzun üzerinde olacak. Ancak bunu yapmak için özel aracınız olursa çok daha rahat bir şekilde buraları gezebilirsiniz. Ülkemizdeki doğal ve mimari yapısı ile öne çıkan yerlerin başında Şirince gelmekte. Burası 3. Derece SİT alanıdır. Bu bakımdan da burada yeni yerleşimin oluşmasına da izin verilmiyor.

sirince02 - Değişik Tatlar Arayanlar İçin Şirince Köyü

İlk İsmi Çirkince

Buraya gelince dikkat çeken noktalardan bir tanesi köyün mimarisi kadar burada bulunan incir, mandalina ve zeytin ağaçlar. Eski bir Rum köyü olan Şirince, zaman içinde bir Türk köyü halini almış. Ancak burada hala Run kökenli insanlar yaşamaya devam ediyorlar. İlk başlarda burada bulunan 40 hane kendi imkanlarıyla şarap üretimi yapıp bu şarapları satıyormuş. O zamanlarda Çirkince adı ile bilinen bu köy, ürettiği şaraplarla ün salmış. Herkes bu şarapların nerede yapıldığını sorarken, dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik köyü ziyaret etmiş ve bu kadar güzel ürünlerin yapıldığı yerin adı Çirkince olamaz demiş. O tarihten sonra köyün ismi Şirince olarak değiştirilmiş.

sirince03 - Değişik Tatlar Arayanlar İçin Şirince Köyü

Şirince Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı ve İzmir’e 86 kilometre uzaklıkta. Buraya gelmek için İzmir-Aydın otobanı kullanılıyor. Selçuk çıkışından çıkılıp tabelalar yardımıyla buraya ulaşmak son derece kolay. Yine Selçuk merkezden Şirince minibüsleri bulunmakta. Uçak ile İzmir Adnan Menderes havaalanına geldikten sonra buradan metro ile Selçuk’a ulaşmak da mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz