Ana Sayfa Turizm Bir Tarihin Tanığı Çanakkale

Bir Tarihin Tanığı Çanakkale

0
264

Bir Tarihin Tanığı Çanakkale

Çanakkale herhalde dünya üzerinde tarihi olaylara tanıklık eden en önemli yerlerden bir tanesidir. Günümüzde yılın her dönemi yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Çanakkale, yakın tarih kadar ilk ve ortaçağ tarihine de damgasını vurmuş bir yerdir.

ob 1398fb 18 march canakkale end of the road by - Bir Tarihin Tanığı Çanakkale
Bir Tarihin Tanığı Çanakkale

Çanakkale’nin 671 kilometre uzunluğunda bir kıyı şeridi vardır. Bununla birlikte termal kaynakları ve Kaz Dağları’nın temiz havasıyla yazın deniz, kışın ise orman ve kamping faaliyetleri için oldukça uygundur. Çanakkale genelinde şu anda 36 adet tesis, yaz kış turistlerin hizmetindedir.

Çanakkale’ye yılda uğrayan turist sayısı en son verilere göre 2 milyon civarındadır. Bu rakam halen iyi bir rakam olarak görünse de geçmiş yıllara göre bir düşüş gözlemlenmiştir. Şehirde herhangi bir hava alanı bulunmadığı için uçak yerine otobüs seferlerinin yoğunlukla yapıldığı bir şehirdir.

canakkale sehitler aniti 19975 - Bir Tarihin Tanığı Çanakkale

Her şeye rağmen her yıl binlerce Anzak, Çanakkale Savaşı’nda ölen atalarını anmak amacıyla Çanakkale’ye akın ederler. Yıllardan beri yılın aynı vaktinde Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen Anzaklar, Anzak Koyu’nda toplanarak savaşta ölen atalarını anarlar. Çanakkale’ye yılda en az on bin Anzak gelmektedir.Canakkale7 - Bir Tarihin Tanığı Çanakkale

Siz de Çanakkale’ye daha önce gitmediyseniz ve nereleri gezeceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki satırlar size az çok fikir verecektir. Çanakkale’de gezilmesi gereken belli başlı yerleri sıralayacak olursak herhalde bunların en başında Çanakkale Şehitliği ve Çanakkale Şehitleri Müzesi gelecektir. Bununla beraber Troyka Kalıntıları, Kale-i Sultaniye, Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Çanakkale Deniz Müzesi, Piri Reis Müzesi ve Çanakkale Kent Müzesi de gezebileceğiniz yerler arasında. Bunun yanında elbette Çanakkale Savaşı’na tanıklık etmiş cepheleri de gezmeniz mümkün.

Ayrı bir paragraf açmamız gereken konu ise Çanakkale Boğazı’ndaki savaştan kalan batıklara yapılan dalışlar. Uzman rehberler eşliğinde derinliği çok fazla olmayan ve savaşta batan gemi enkazlarına da dalış yapabilirsiniz. Uzman kişiler eşliğinde olsa da temel dalış tekniklerini de az çok biliyor olmanız tavsiye edilmekte.

Çanakkale’ye eğer araçsız olarak gittiyseniz bir araç kiralayarak gitmek istediğiniz yerlere çok kolay ulaşmanız mümkün. Şehrin modern yapısı, düzenli ve kalabalık olmayan trafik akışı sayesinde de trafikte çok fazla zaman kaybetmeyeceksiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz