Aya Nikola Manastırı Kırklarelinin Karadenize kıyısı olan Kıyıköy beldesinde bulunan Aya Nikola Manastırı’nın yapım tarihine dair net bir bilgi yoktur. Kilise tarihin çeşitli dönemlerinde tahribatlar görse de neredeyse tamamı günümüze kadar ulaşmıştır.

Aya Nikola Manastırı Hakkında ; Aya Nikola Manastırı Ne Zaman Yapıldı?

11329970 907456962630252 8656800639099475593 n - Aya Nikola Manastırı Hakkında ; Aya Nikola Manastırı Ne Zaman Yapıldı?
Aya Nikola Manastırı Hakkında ; Aya Nikola Manastırı Ne Zaman Yapıldı?

Aya Nikola Manastırı, Kıyıköy’ün merkezine 5 dakikalık bir yürüme mesafesindedir. Bu bakımdan Kıyıköy’ü ziyaret eden herkes tarafından ziyaret edilir. Bir kayanın içine oyularak yapılan Aya Nikola Manastırı bu yüzden dünya üzerinde örneği az bulunan bir mananstırdır. Manastırı ziyaret eden kişiler böyle bir yapının nasıl inşaa edildiği konusundaki hayranlıklarını gizleyemiyorlar. Zira kayaların oyulması ve bu denli büyük bir manastırın bu şekilde yapılması oldukça şaşırtıcı.

bea8bd9cc3af39b3d622c9ee4f717edc - Aya Nikola Manastırı Hakkında ; Aya Nikola Manastırı Ne Zaman Yapıldı?

Aya Nikola Manastırı Ne Zaman Yapıldı?

Aya Nikola Manastırının yapım tarihi ile ilgili somut bir bilgi yoktur ancak iç duvarlardaki çeşitli tarih içeren çizimlerden 6. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Kilisenin içinde bulunan mezar taşlarının pek çoğunun kırık ve mezarlarda deliklerin açılmış olması kilisenin zaman içinde tahribata uğradığını belgelemektedir. Manastıra sonraları eklenen ahşap bir bölüm ise dayanıklı olmaması yüzünden kısa sürede yıkıldı. Bu bölüm günümüze ulaşmamıştır.

Kilisenin iç kısmında deniz yoluyla yolculuk edenlerin konaklamaları için çok sayıda bölüm yapılmıştır. Yolculuk edenler fırtınalı günlerde bu bölümlerde konaklama yaparak havaların düzelmesini bekliyorlardı.

Aya Nikola Manastırını ziyaret edenler hayranlıklarını gizleyememenin yanında biraz daha önem verilmesini gerektiğini söylemekteler. Eski ve tarihi bir yapı olması itibariyle yakın dönem tarihi yapılarına göre biraz daha bakım gösterilmesi gereken bir manastır. Bununla birlikte doğanın içine bir tarihi yapının yapılması bu önemi daha da arttırıyor. Manastır içine ilk girdiğinizde dikkatinizi çeken şeylerden bir tanesi duvarlardan dökülen taş parçalarının yerlerde birikmesi. Bunun için manastırın tadilattan geçirilmesi gerekmekte. Şu anda Aya Nikola Manastırı’nın bakımı gönüllü kişiler tarafından yapılmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here