Akdeniz’in Kıyısında Tel-Aviv

0
350

Son zamanlarda siyaset ile gündeme geldiği düşünülse de İsrail aslında ciddi bir turizm ülkesi. Özellikle Avrupa’dan yılın her mevsimi turist çeken ülke, kış aylarında dahi ılık havasıyla dikkat çekiyor. Akdeniz kıyısında bulunan Tel-Aviv ise en önemli turizm merkezlerinden.

telaviv01 1024x539 - Akdeniz’in Kıyısında Tel-Aviv

İsrail, tarihi geçmişi önemli olan bir ülke olması sebebiyle çok fazla turist çeken bir yer. Özellikle Kudüs’ün tüm dinler için kutsal bir yer kabul edilmesi, turistlerin buraya olan ilgisini arttırmakta. Ancak çeşitli politik sorunlar yüzünden buraya gelen turistler konaklama yapmak için Kudüs’ü pek tercih etmiyorlar. Tarihi eser anlamında zengin bir bölge olsa da buraya gelenler ziyaretlerinin hemen sonrasında Tel-Aviv şehrine geçmeyi tercih ediyorlar.

Temiz denizi, dört mevsim görülebilen güneşi ve dört mevsim denize girilebilmesi sebebiyle burası tipik bir Akdeniz şehri. Bu bakımdan Antalya ve Kıbrıs’ta görülen iklimin biraz daha ılıman halini burada görmek mümkün. Tel-Aviv’de şehir ve kumsal iç içe geçmiş durumda. Bu haliyle biraz da Miami’yi andırıyor. Otellerinde kalan turistler yürüyerek kısa bir süre içinde plaja ulaşabiliyorlar. Aralık ve Ocak aylarında olmasa da Şubat ayından itibaren sıcaklık 20 derecelere çıkmaya başlıyor. Bu da turizm sezonunun da yavaş yavaş başlamasını sağlıyor.

telaviv02 - Akdeniz’in Kıyısında Tel-Aviv

Avrupa’dan Çok Fazla Turist Çekmekte

Avrupalı turistlerin İsrail’i tercih etmelerinin en önemli sebebi, elbette burasının çok ucuz olması. Tel-Aviv ülkemizden sadece hava ve kara yoluyla gidilebilecek bir yer. Deniz yolculuğu şu an için politik sebeplerden dolayı yapılamıyor. Burası özellikle Kıbrıs adası üzerinde anlaşmazlık çıkmasıyla daha da önemli bir turist merkezi halini almış. Çünkü tatilini Kıbrıs’ta geçirmek isteyenler buranın verdiği güvensizlikten ötürü Kıbrıs yerine İsrail’e gitmeyi tercih ediyorlar.

Tel-Aviv, Antakya’dan 500 kilometreli bir mesafede bulunuyor. Araçla gidecek olanlar önce Suriye peşinden de Lübnan’dan geçtikten sonra İsrail’e ulaşıyorlar. Buranın nüfusu havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte 400 Binlerden 550 Binlere kadar artıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz