İstanbul’dan ya da İzmir’den biraz olsun uzaklaşıp hem deniz hem de doğa ile iç içe olabilecek bir yer Akçay. Hemen yanı başında bulunan Kazdağları’nı da merak edenler için Akçay’da kısa süreli bir konaklama bile insanın keyfini yerine getirmeye yetecektir.

11434534 - Akçay'da Hayat Var

Akçay, konumu itibariyle Edremit Körfezi’nin tam orta noktasında bulunan şirin bir belde. Kışın sessiz ve kendi halinde bir belde olmasına rağmen özellikle yaz aylarında yerli ve tabancı turistlerinin akınına uğruyor. Gerek Akçay’da gerekse civarda bulunan Altınoluk, Edremit gibi yerlere konaklama planları yapmadan önce kesinlikle 6 ay öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekmekte. Bununla birlikte eğer Akçay merkeze yakın konaklama yerleri isterseniz 2 haftalık dönemlerle kiraya verilen evleri de değerlendirebilirsiniz. Akçay’da ev kiralamak için de ilkbahar aylarında itibaren rezervasyon için araştırmalara başlamak gerekmekte.

Akçay’da Denize Girmek

Akçay’ın bilinen en önemli özelliklerinden bir tanesi de denizin içinden çıkan tatlı su kaynağıdır. Bu sebepten midir bilinmez ama Ege’nin en soğuk suyunun Akçay’da olduğu söylenir. Yazın denize girenler dahi suyun soğuk olmasından şikayet ederler. Akçay’da denize girmek için oldukça uzun bir plaj vardır. Herhangi bir ücret ödemeden buradan denize girmek mümkün. Denizden çok fazla keyif almayanlar için bir alternatif de Kazdağları’na çıkmak. Tabi ki araçla belli bir yere kadar çıkılmakta ancak yol üzerindeki çeşitli piknik alanlarından faydalanmak mümkün. Bu piknik alanlarının en önemlisi de Hasanboğuldu piknik alanıdır. Piknik alanı içinde bulunan Hasanboğuldu göleti ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunmakta.

Akçay, yaz ayları dışında yine nispeten insanların bulunduğu bir belde. Öyle ki buranın temiz havası özellikle emekli insanları Akçay’dan ev almaya sevk ederek sürekli olarak burada yaşamalarına sebep olmuş. Bu yüzden sonbahar ve kış aylarında genel popülasyonun yaş ortalaması biraz yükseliyor. Akçay’a gelen çocuklu ailelerin en çok rağbet ettikleri yerlerden bir tanesi de hemen Akçay sahildeki lunapark. Çok büyük olmasa da çocukların ilgisini çekebilecek oyuncakları bulmak mümkün.

Akçay’a yazın giderseniz, sahilde kurulan sahnede halka açık olarak verilen ve ünlü sanatçıların katıldığı konserleri izleyebilmeniz mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here