5 Adımda İsviçre

0
255

5 Adımda İsviçre

5 Adımda İsviçre 1024x684 - 5 Adımda İsviçre

İLK BAKIŞTA İSVİÇRE

İsviçre, muhteşem doğa güzellikleri, eşsiz manzarası, ovaları, Alpler’i, nehirleri ve insanlarıyla dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden biridir fakat İsviçre sadece bu özellikleriyle sınırlı değildir. Birçok sıradışılığa sahip bu ülkeyi 5 adımda İsviçre yazımızda daha yakından tanıyacaksınız.

1- EN YAŞANILABİLİR ÜLKE

En Yaşanılabilir Ülke İsviçre - 5 Adımda İsviçreİsviçre, Ekonomist Intelligence Unit’in hazırladıği yaşam standartı, suç seviyesi, sağlık, eğitim ve diğer etmenlerin göz önüne alındığı raporda, 8.22 puanla en yaşanılabilir ülke seçilmiştir. Bu raporda Türkiye 5.95 puanla 51.sırada yer almıştır.

2- DAĞLARLA İSVİÇRE
İsviçre denince akla gelen unsurlardan birisi de şüphesiz dağlarıdır. Ülkede yüksekliği 3000 metreden fazla olan 200 kadar dağ bulunur. Bunlardan en ünlüsü ise şüphesiz Alpler’dir. Alpler, birbirinden güzel ve çok yüksek tepelere sahiptir. Bunların en önemlisi de Mont Blanc Tepesi’dir. Alpler kayak sporu açısından da önemli bir merkezdir.

3- DİL ÇEŞİTLİLİĞİ
İsviçre dil ve kültür acısından da çeşitlilik gösteren bir ülkedir. Ülkede 4 resmi dil konuşulur. Bunlar; Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Rumencedir bu yüzden ortak etnik ve dile sahip bir ülkeden söz edilemez fakat ülke insanı devletine sıkı sıkıya bağlıdır. Bundaki en önemli etken ise tarihsel zemin ve ülke yönetiminin doğrudan demokrasiye dayanmasıdır.

4- İSVİÇRE ÇİKOLATASI

sviçre Çikolatası 1024x683 - 5 Adımda İsviçreİsviçre’den bahsetmişken o lezzetli mi lezzetli çikolatasından bahsetmeden de geçmek olmaz. Kakao bitkisinin üretimi yapılmamasına karşın İsviçre dünyanın belki de en iyi çikolata üreten ülkesidir. Bundaki en önemli etken ise ülkedeki fabrikaların çok kaliteli çikolatalar üretmesidir. Bu yuzden de birçok ünlü çikolata markası da bu ülkede kurulmuştur. En önemli örneğiyse Nestle’dir.

5- DAİMİ TARAFSIZ İSVİÇRE
İsviçre’nin en dikkat çeken yanı ise 200 yıldan fazladır hiçbir savaşta yer almamasıdır zira 1815 yılında imzalanan Paris Senedi ile İsviçre’nin daimi tarafsızlık statüsünde yer almasını diğer devletler kabul etmiştir. Bu statüue sahip dünyadaki tek devlet olan bu ülkenin aynı zamanda da dünyanın en güvenli ülkelerinden birisi olduğu söylenebilir.

Bu özellikleri itibariyle dikkat çeken bir ülke olan İsviçre, dünyada gezilip görülmesi gereken ülkelerin başında gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz