İris Taramanın Hangi Aşamasındayız?

0
255

Geçen yaz duyurulan ama batarya sorunları yüzünden üretimi durdurulan Samsung Galaxy Note 7’nin en iddialı yanlarından biri iris tarama özelliğiydi. Parmak izi okuyucudan ödün vermeyen cihaz, biyometrik doğrulama sayesinde güvenliği arttırıyordu. Bilindiği gibi parmak izi eşsiz ve epey güvenli olsa da belirli yollarla çalınması ya da taklit edilmesi mümkün. İris görüntüsünü taklit etmek çok daha zor. Belirli havaalanlarında ve güvenlik gerektiren ortamlarda da bu yöntem kullanılıyor. 

Face ID Yüz Tarama - İris Taramanın Hangi Aşamasındayız?

Mobil cihazlara eklenen özel alıcılar artık başarılı biçimde tarama yapabiliyor. Aslında Note 7’den önce 2015 sonunda tanıtılan Lumia 950 de iris tarama içeriyordu. Görüldüğü gibi parmak izi alıcısının tahtı sallanmaya başladı. Windows Hello ve Passport platformlarını geliştiren Microsoft’un da önerisi daha kapsamlı doğrulama. Intel’in geliştirdiği RealSense teknolojisini destekleyen kızılötesi LED aydınlatma destekli özel kameralar bir türlü istenen yaygınlığı elde edemediler.

Bu seneki Galaxy S8 ve S8+ ile gelen iris tarama çözümü çok daha fazla kullanıcıyla buluşturdu ama Apple’ın onuncu yıl anısına geliştirdiği iPhone X bir adım daha ileri giderek Face ID adlı yüz tanıma yeniliğini gözler önüne serdi.

ANDROID FACE UNLOCK 

Altı sene önceki Android 4.0 ile tanıtılmış olan Face Unlock adlı yüz tanımlama destekli koruma sisteminin ne derece kolay aşılabildiğini görmüştük. Fotoğraf göstererek bile aşmak mümkündü ve sonrasında doğrulama için göz kırpma gereksinimi eklendi ama bunun da videolarla aşılabileceği anlaşıldı.

Google durumu kabul edip bunun en güvenli seçenek olmadığını söyledi. Google hala en güvenli seçeneklerin parmak izi ve iris tarama olduğunu söylüyor. Apple ise en iyisinin Face ID olduğunu düşünüyor. Zaten bu nedenden ötürü iPhone X ile parmak izi alıcısına veda ediliyor. Bunun bir diğer artısı ön kısmın tamamen ekranla kaplanabilmesi.

Çeviri mi, yoksa Apple’a duygusal bağlılık mı? Apple henüz iPhone X satışına başlamadığı için cihazlar açılıp donanım detayları analiz edilemedi ama TrueDepth adı verilen gerçek derinlik analizi gerçekleştiren kamera sadece yüzün fotoğrafını çekmiyor, detaylı bir analiz gerçekleştiriyor. 7 MP alıcılı geleneksel selfie kamerasına ek olarak kızılötesi verici ve kamera da var.

Karanlıkta bile iş gören bu sistemle kullanıcı yüzündeki 30 binden fazla nokta analiz edilerek haritası çıkarılıyor. Klasik biçimde bir de yakınlık alıcısı var ve yüze yaklaştırılınca tespit edip taramayı başlatıyor. Işık alıcısı ise sadece ekran için değil, bu alandaki LED ve kameralar için de ideal ayarları seçtiriyor.

İşte tam da bu noktada Intel RealSense çözümü akla geliyor çünkü hala mobil cihazlar için epey büyük kalıyor ve sadece dizüstü bilgisayarlar için ideal görünüyor. Intel pes etmiş değil ve kısa süre önce bünyesine kattığı video işleme firması Movidius’tan destek alarak RealSense çözümlerini mobil hale getirmek istiyor.

Face ID’nin aşılamaz olması için Apple’ın sınırları zorladığı düşünülüyor. A11 Bionic yongasına eklenen özel makine öğrenme desteği, yüz analizi sırasında önemli rol sahibi olsa gerek. Apple açıklamasına göre ikizler arasındaki farkı anlamakta zorlanabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz