Ana Sayfa Teknoloji Youtube İçin Video Düzenleme

Youtube İçin Video Düzenleme

0
338

Youtube kanalı için video çekmek kadar bu videoların düzenlenmesi de önemli. Bu düzenleme aşaması en az videonun çekim süresi kadar süren bir işlem. Ancak bazı durumlarda daha da uzun sürebilmekte. Youtube için video düzenleme işin sanatsal boyutunu da ortaya çıkarmak anlamına geliyor.

ytedit - Youtube İçin Video Düzenleme

Youtube üzerinden video düzenleme işlemi için kullanılabilecek çeşitli programlar mevcut. Eğer profesyonel seviyede güzel videolar ortaya çıkmasını istiyorsanız bu programları kullanmak gerekiyor. Bu programların en önemlilerinden bir tanesi Sony Vegas Studio. Profesyonel stüdyolarda kullanılan bu programla çektiğiniz videoları istediğiniz gibi kesebiliyor, üzerinde efektler verebiliyorsunuz. Kullanımı oldukça kolay olan Sony Vegas Studio ile sadece birkaç deneme yaparak oldukça tatmin edici sonuçlar almak mümkün.

Bazen çektiğiniz videoların arasına çeşitli görsel efektler de eklemek istersiniz. Bir patlama efekti ya da işlenen konuyu pekiştiren ilgi çekici bir efekt olabilir. Bu tarz efektleri de Adobe After Effects programı ile yapmak mümkün. Günümüzde Hollywood filmlerinde dahi kullanılan bu program sizlere açık bir dünya sunuyor. Çok basit kayan yazı efektlerinden gelişmiş karmaşın efektlere kadar bu programla yapamayacağınız şey yok. Yine Youtube üzerindeki dersleri izleyerek yeterli seviyede After Effects kullanıcısı olabilirsiniz. After Effects programı da Youtube için video düzenleme programları arasında kullanılabilir.

ytedit01 1024x576 - Youtube İçin Video Düzenleme

Konudan Uzaklaşmadan Montaj Yapmak

Youtube için video düzenleme yaparken anlatmak istediğiniz konudan uzaklaşmadan ve çekim sırasında meydana gelen duraklamalardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bir konudan bahsederken uzun süre durakladığınızı düşündüğünüz yerde o kısmı keserek hem bir görsel bir efekt yaratır hem de videodaki akıcılığı sağlamış olursunuz. 10 yılı aşkın bir süredir Youtube üzerinde düzenli olarak video paylaşanlar bu tarz kesme efektlerini sıklıkla kullanırlar. Bunun sebebi aslında bir alışkanlıktır. Youtube 7-8 yıl öncesine kadar kullanıcıların maksimum 10 dakikalık videolar yüklemelerine izin veriyordu. O dönemde video çekenler bu yüzden kelime aralarındaki boşlukları dahi kırpıp zamandan tasarruf ediyorlardı. Günümüzde bu işlem bir efekt olarak kullanılmakta.

ytedit02 1024x576 - Youtube İçin Video Düzenleme

Youtube için video düzenleme yaparken her videoda kullanacağınız intro ve görsel efektleri ayrı bir dosyada tutmanız her zaman yararınıza olacaktır. Bu sayede her defasında aynı introyu ya da efektleri baştan yapmakla uğraşmazsınız. Bu dosyaları güvenli bir yerde sakladığınız taktirde uzun süreler videolarınızda kullanabilirsiniz. Belirli görselleri videolarınızda uzun yıllar kullandığınızda kendinize has bir tarz oluşturacağınızı unutmayın. Eski videolarınızı izleyenler 10 yıl önceki videolarınızda aynı tarzı gördüklerinde size olan ilgileri de artacaktır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz