Yerli Otomobil Üretimi İçin Yeniden Düğmeye Basıldı

0
312

2 yıl önce ilk defa gündeme gelen yerli otomobil projesi, üzerinden 2 yıl geçtikten sonra tekrar gündemde. Ancak bu sefer çok daha somut adımlar atılarak. Ülkemizin önde gelen şirketleri bu teknolojiye destek olmak amacıyla güçlerini birleştiriyorlar.

yerlioto2 - Yerli Otomobil Üretimi İçin Yeniden Düğmeye Basıldı

İlk defa gün yüzüne çıktığında insanların beğenisini toplayan ancak araştırmacı bir kitle tarafından kullanılan aracın aslında daha önce üretilmiş bir araç olduğunun anlaşılmasından sonra, yerli otomobil projesi biraz dinlendirilmeye alınmıştı. Bunun arkasındaki en büyük sebep ise insanların bu konudaki güvenlerinin sarsılmış olmasıydı. Halka gösterilen araç kamuflajlı olsa da kendine özgü çizgilere sahip olması aracın gerçek kimliğini kolayca ele vermişti.

En Değerli 5 Şirket Üretecek

Bugün yerli otomobil projesi ile ilgili olarak Odalar ve Borsalar Birliğinin öncülüğünde oluşturulan beşli konsorsiyum anlaşması imzalandı. Ülkemizin kendi alanlarında öncü beş şirketi yerli araba üretiminin bizzat içerisinde yer alacaklar. Vestel, Anadolu Grubu, Turkcell, Kıraça Holding ve BMC önümüzdeki dönemde ortak çalışmayla yerli arabayı üretecekler.

yerlioto1 - Yerli Otomobil Üretimi İçin Yeniden Düğmeye Basıldı

Bu şirketlerin her biri araç üzerinde kendi uzmanlığı olan parçaların üretilmesine katkıda bulunacak. Vestel, aracın tüm elektronik aksamlarını üretirken, Anadolu Grup da aracın motorunu üretecek. Ancak aracın teknik özellikleriyle ilgili herhangi bir bilgi şu anda mevcut değil. Yazılım alanında ise Turkcell yerli araba üretimine katkı sağlayacak. Savunma Sanayi aşanında son zamanlarda aktif olarak rol üstlenen BMC firması da bu proje içinde yer alacak firmalardan bir tanesi. Asıl üretim alanı ağır vasıta olan BMC’yi bu sefer bir araba projesinde göreceğiz.

Yerli aracın sadece yurt içi değil, yurt dışında da satılabilmesi için de gerekli girişimlerin yapılacağı belirtiliyor. Bu konuda oldukça geç kalınmasına rağmen herkesin beklentisi ortaya talep görebilecek bir aracın çıkması.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz