Yeni Bir Su Altı Robotu “Allec”

0
315

Su altı, robot kullanımının çok fazla tercih edildiği yerlerden bir tanesi değil. Bunun yerine dalgıçlar ellerindeki kameralar ile suya dalıp görüntü almaya çalışıyorlar. Kimileri için bu yöntem daha düzgün ve hızlı işleyen bir yöntem. Danimarka merkezli Supportive Robotics firması deniz altında çalışan bir su altı robotu üretti. Üstelik bu robot kendi başına hareket etme kabiliyetine sahip.

allec02 1024x576 - Yeni Bir Su Altı Robotu “Allec”

Yeni üretilen su altı robotu tipik bir denizaltı görünümünde. Aynı bir denizaltı gibi arkasında bulunan iki adet pervane ile su içinde hareket ediyor. Su altı robotu Allec, hem uzaktan kumanda ile hareket edebiliyor hem de GPS üzerinde belirlenen bir yere kendi başına gidebiliyor. Robotun en önemli özelliği ise su altında 1080p/30fps kalitesinde video çekebilmesi. Robotun boyutlarının çok büyük olmaması sebebiyle girilmesi zor olan yerlere kolaylıkla girmesi mümkün.

WI-FI ile Kontrol Ediliyor

Su altı robotu Allec, WI-FI bağlantısı ile kontrol edilebiliyor. Bu bağlantı için bir şamandıra kullanılıyor. Su üzerinde kalan bu şamandıra 30 metrelik bir kablo ile su altındaki robota bağlı. Bu sayede de uzaktan kumanda kontrolü sağlanıyor. Bu bakımdan robotun maksimum derinliğe inme mesafesi de 30 metre civarında. Android ve IOS telefonlardan bir aplikasyon yardımıyla robotu kontrol etmek mümkün.

allec01 - Yeni Bir Su Altı Robotu “Allec”

Su altı robotu kendi başına hareket ederken şamandıra kullanmaya gerek kalmıyor. GPS üzerinde belirtilen konuma kendi başına gidebilecek Allec, aynı zamanda bir yapay zekaya da sahip. Bu yapay zekâ sayesinde denizin altına karşısına çıkan balık, kaya, yosun gibi nesnelere de çarpmaktan kurtuluyor. Supportive Robotics firması Kickstarter üzerinde bu proje ile ilgili olarak yardım toplama devam ediyor. Allec 649 dolar üzerinden satışa çıkarılacak ancak ilk teslim tarihi için 2018 Ekim ayı gösterilmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz