Ana Sayfa Teknoloji Yapay Zeka Nedir, Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Yapay Zeka Nedir, Artıları ve Eksileri Nelerdir?

0
355

Yapay Zeka Nedir, Artıları ve Eksileri Nelerdir? Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetine verilen isimdir.

Yapay Zeka Nedir, Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Yapay Zeka Nedir Artıları ve Eksileri Nelerdir - Yapay Zeka Nedir, Artıları ve Eksileri Nelerdir?
Yapay Zeka Nedir, Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Yapay zeka çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir. Bilgisayarın normal olarak insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri yerine getirmesini sağlar. Başka bir deyişle, Yapay zeka bilgisayarın insanlar gibi düşünmesini sağlar. Makinelerin karmaşık yargılama çağrıları yapmasına, karmaşık sorunları daha insana benzer şekilde çözmesine yardımcı olur. Zeka ve akıl gerektiren sorunlar artık bilgisayarları kullanarak etkili bir şekilde çözülebilir. Temelde bilgisayar bilimi ile ilişkili olmasına rağmen, tarım, tıp, matematik ve biyoloji gibi farklı alanlarda sayısız uygulama için yararlıdır.

Yapay zeka programları karmaşık verilerdeki kalıpları tanımak, tecrübelerinden öğrenmek ve normal olarak insanlar tarafından alınan kararları almak için insan bilgisine dayanmaktadır. Yapay zeka sistemleri bir şeyler gözlemlemekte ve daha sonra önceden belirlenmiş parametreler temelinde onu tanımaya çalışmaktadır. Dolayısıyla, belirli bir duruma göre, yapay zeka sistemleri, sorunu çözmek için görev yapıyor ve buna tepki veriyor.

Yapay Zekanın Artıları

Yapay Zeka Artıları ve Eksileri Nelerdir - Yapay Zeka Nedir, Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Hata şansı neredeyse sıfırdır.

Uzay araştırmalarında alanı keşfetmek için akıllı robotlar kullanılabilir. Bunlar makinelerdir ve dolayısıyla gezegenler arası mekanın düşmanca ortamına dayanma yeteneğine sahiptirler. Gezegensel atmosferlerin fiziksel durumlarını ve işlevlerini etkilemeyecek şekilde adapte edilmeleri sağlanabilir.

Dünyanın en alt noktalarına ulaşmak için akıllı robotlar programlanabilir. Yakıtlar için kazma için kullanılabilirler. Bunlar için kullanılabilir maden amacıyla. Makinelerin istihbarat için harnessed olabilir keşfetmek derinlikleri okyanuslar . Bu makineler, insanların sahip olduğu sınırlamaların üstesinden gelmek için kullanılabilir.

Akıllı makineler, birçok iş alanındaki insanları değiştirebilir. Robotlar belli yapabilirsiniz zahmetli görevleri . Uzun zamandır insanlar tarafından gerçekleştirilen boyacılar, robotlar tarafından ele geçirilebilir. Onlara programlanan istihbarat sayesinde, makineler daha büyük sorumluluklar yükleyebilir ve kendilerini yönetmek üzere programlanabilir.

Akıllı telefonlar yapay zeka mükemmel bir örnektir. Bir kullanıcının yazdıklarının ne olacağını tahmin etmede ve insan hatalarını yazım hatalarında düzeltmek gibi araçlarda, makine istihbaratı iş başında. Kişisel asistanlık görevini gören Siri, kullanıcılara en iyi veya en kısa güzergahları veren GPS ve Haritalar uygulamaları, oraya ulaşmak için trafik ve zaman tahminleri gibi yapay zeka uygulamaları. Kullanıcı eylemlerini öngören ve kullanıcı seçimine uygun tavsiyelerde bulunan telefonlar veya bilgisayar uygulamaları yapay zeka’nın uygulamalarıdır.

Yapay Zekanın Eksileri Nelerdir?

Yapay Zeka Nedir - Yapay Zeka Nedir, Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Bakım ve onarımları maliyetlidir. Programların değişen gereksinimlere göre güncellenmesi gerekmekte ve makinelerin daha akıllı hale getirilmesi gerekmektedir. Arıza durumunda tamir masrafı çok yüksek olabilir. Kaybedilen kod veya verilerin geri yüklenmesine ilişkin prosedürler zaman alıcı ve masraflı olabilir.

Yapay zekanın uygulanmasına ilişkin önemli bir husus etik ve ahlaki değerlerle ilgilidir. İnsanoğlunun kopyalarını yaratmak etik olarak doğru mudur? Bizim ahlaki değerlerin bize izin musunuz istihbarat yeniden ? İstihbarat doğanın bir armağanıdır. Fayda için çalışması için bir makinede yüklemek doğru olmayabilir.

Makineler muazzam miktarda veriyi depolayabilir, ancak depolama, erişim ve geri alma, insan beyninde olduğu kadar etkili değildir. Uzun süreler boyunca tekrarlayan görevleri yerine getirebilirler, ancak insanlar gibi tecrübe ederek daha da iyi olmazlar. Onlar herhangi bir farklı hareket mümkün değildir onlar yapmak programlanmıştır ne. Bu çoğunlukla bir avantaj olarak görülse de, bir durum normalden farklı bir şekilde davranmasını talep ederse, diğer yandan da işe yarayabilir. Makineler, değişen durumlara bağlı olarak yanıtlarını değiştirirken insanlar kadar verimli olamazlar.

İnsanları değiştiren makine fikri harika geliyor. Bizi tüm acılardan kurtaracak gibi görünüyor. Fakat gerçekten çok heyecan verici mi? Yapay zeka dünyasında, tamamen yürekten, aidiyet duygusuyla ve özveriyle çalışmak gibi fikirler yoktur. Hastanelerde çalışan robotları düşünün. Onların insanların yapacakları ilgiyi ve endişeyi gösteren resimleri var mı? Sizce, çevrimiçi asistanlar (avatarlar) bir insanın yapacağı hizmeti verebilir mi? Böyle bakım, anlayış ve birliktelik gibi kavramlar, onlar haline ne kadar şimdiye kadar zeki, onlar her zaman olacaktır neden olan, makineler tarafından anlaşılamaz insan dokunmatik eksikliği.

Yaratıcı alanlarda istihdam edilen akıllı makineleri düşünün. Sizce robotlar, insan zihnini yaratıcı düşünce veya özgünlük içinde mükemmelleştirebilir veya hatta rekabet edebilir mi? Düşünme makineleri yaratıcı zihin eksikliği . İnsanlar duygusal entelektüellerdir. Düşünüyor ve hissediyorlar. Duyguları düşüncelerini yönlendirir. Makinelerde durum böyle değil. İnsanın sahip olduğu sezgisel yetenekler, insanların önceki bilgilere dayanarak yargılayabilecekleri şekilde, sahip oldukları yetenekler makineler tarafından kopyalanamaz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz