Yandex Nedir, Sitemi Nasıl Kayıt Ederim?

0
240

Yandex Nedir, Sitemi Nasıl Kayıt Ederim? Yandex (Rusça: Яндекс) Rusya’nın pazar payı bakımından en büyük arama motorunun sahibi (%57,4 pazar payı ve birçok internet tabanlı ürün ve servis geliştiricisi Rus BT şirketi. Şirketin amacı kullanıcıların sorularına doğrudan veya dolaylı cevap verebilmektir.

Yandex Nedir, Sitemi Nasıl Kayıt Ederim?

jQYodr 300x125 - Yandex Nedir, Sitemi Nasıl Kayıt Ederim?
Yandex Nedir, Sitemi Nasıl Kayıt Ederim?

Yandex.ru ana sayfası Rusya’da en çok ziyaret edilen internet sitesi olmuştur. Yandex, tüm dünyada 56 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmaktadır. Rusya’nın yanı sıra Beyaz Rusya, Kazakistan, Ukrayna ve Türkiye’de de hizmet vermektedir. Tamamen Yandex’e ait olan alt birim şirketi, Yandex Labs ise San Francisco Körfez Bölgesi’ndedir ve bir ar-ge laboratuvarı görevi görmektedir.

Yandex, 30 Mart 2015’den itibaren Mozilla Firefox’un ve 13 Ekim 2015’ten itibaren Microsoft Edge’in Türkiye için varsayılan arama motoru oldu.

Yandex isminin kökeni ;

Yandex ismini, 1996 yılında, şirketin kurucuları İlya Segaloviç ve Arkadiy Voloj koymuştur. İngilizce “dizin oluşturmak” anlamına gelen “to index” fiilinden yola çıkarak “yet another indexer” (bir dizin oluşturucu daha) ifadesinin kısaltılmış hali olan “Yandex”te karar kılmışlardır. Yandex, Rusçada “Яндекс” şeklinde yazılır. “Я” harfi (“Ya” diye okunur.) Kiril alfabesine özgü bir harftir ve İngilizcede birinci tekil şahıs “ben” zamirini ifade eden “I” harfine karşılık gelir.

İş modeli ;

Yandex gelirinin büyük bir kısmını Yandex.Direct adlı içeriğe dayalı reklamcılık sisteminden elde eder. Bu sistemde, reklamlar kullanıcıların arama motorunda yaptığı sorgularla eşleştirilir ve böylece istenilen kitlenin hedeflenmesi sağlanır. Reklamlar ayrıca Yandex’in çözüm ortağı olan web sitelerinde de gösterilir. Yandex.Direct Rusya’da lider konumdadır.

Mayıs 2011’de NASDAQ’da halka arz edilmiş olan Yandex’in gelirinin küçük bir bölümü de medya bazlı reklamcılık kaynaklıdır. Toplam gelirin %95’i Rusya piyasasından elde edilmektedir.

Yandex Türkiye ;

Yandex, Eylül 2011’de İstanbul’da açtığı ofisle Türkiye pazarına açılmıştır. “Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş” olan yandex.com.tr’nin kullanıcılarına sunduğu ana hizmet internette aramadır.

Bunun yanı sıra canlı trafik bilgisi ve panoramik fotoğraflar içeren Yandex.Haritalar, haberler ve e-posta gibi birçok farklı servisi de sunmaktadır. Yandex.Haritalar’ın Panorama adlı hizmeti kullanıcılara yüksek çözünürlüklü, 360 derecelik açıya sahip görüntüler sunarak İstanbul, Ankara, İzmir ve daha birçok şehirdeki ana cadde ve sokakları ile bu şehirlerin tarihi mekanlarını sanal ortamda izleyebilme imkanı sunuyor.

Eleştiriler ;

2014 yılında çok sayıda kullanıcı, internetten indirdikleri ücretsiz yazılımlar ile birlikte paket halinde sunulan bazı Yandex uygulamalarını da farkında olmadan bilgisayarlarına yüklemiş, beklenmedik bir şekilde bilgisayarlarına kurulan uygulamaları kaldırmakta zorlandıkları için şikayetçi olmuşlardır.

Yandex’e Sitemi Nasıl Kayıt Ederim ?

Bir sitenin Yandex arama sonuçlarında görünmesi için, robotun siteyi dizinlemesi gerekir. Diğer sitelerden (başkalarının sitelerinden) sitenize yönlendiren bağlantılar varsa, sitenin özellikle eklenmesi gerekmez; büyük olasılıkla otomatik bulunur ve dizinlenir. Henüz sitenize yönlendiren bağlantılar yoksa, varolan siteyi robota bildirmek için “ Yeni site bildirimi ” formundan yararlanabilirsiniz. Yeni site bildirimi, ilgili sitenin “ Sitelerim ” bölümüne eklenmesiyle de yapılabilir.

URL’yi eklemenin, sitenin dizinleneceğini ya da hemen dizinleneceğini garanti etmediğini lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here