Ana Sayfa Teknoloji Windows 10’da Ekran Görüntüsü Alma

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Alma

0
358

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayar başında uzun süreler geçiren insanların sıklıkla başvurdukları yöntemlerden bir tanesi de anlık ekran görüntülerini kolayca yakalayabilmek. Windows 8’den itibaren başlayan Windows’un yeni ekran görüntüsü yakalama özellikleri pek çok kişinin işini kolaylaştıran cinsten.

capturevideo - Windows 10’da Ekran Görüntüsü Alma

Windows 10’da ekran görüntüsü alma tahmin edileceği üzere çok da zor olmayan bir işlem. Ancak bunu pek çok kişi sadece Print Screen tuşundan ibaret olduğunu sanır. Klavye üzerindeki Print Screen tuşuna bastığınızda o anda ekranda hangi görüntü varsa o görüntü bilgisayarın hafızasına alınır. Photoshop, Paint, GIMP gibi herhangi bir resim işleme programına giderek bu görüntüyü yapıştırabilirsiniz. Tabi ki sadece resim işleme programlarına değil, Word, Excel, PowerPoint gibi ofis uygulamalarına da bu ekran görüntüsünü yapıştırabilirsiniz.

Şimdi bir adım daha ileri giderek Windows tuşu + Print Screen tuş kombinasyonunu kullanalım. Bu kombinasyonla birlikte bilgisayarınızın ekranı anlık olarak siyah olacak ve hemen peşinden normale dönecektir. Aynı bir fotoğraf makinesinin objektifinde olduğu gibi kısa süreli bir gidip gelme olacaktır. Peki sonrasında? İşte o anda alınan ekran görüntüsüne “Resimlerim / Ekran Görüntüsü” klasöründen ulaşabilirsiniz.

Peki sadece aktif pencerenin ekran görüntüsünü almak isterseniz. O zaman kullanacağınız tuş kombinasyonu ise Alt + Print Screen olacaktır. Bu sayede aktif olan pencerenin ekran görüntüsü alınır. Mesela üzerinde çalıştığınız ve pencere halinde bulunan bir Word ya da PowerPoint dosyası. Bundan sonrasında yapacağınız işlem yine favori görüntü işleme programınızı açıp bu görüntüyü oraya yapıştırmaktır.

Ancak, ihtiyacınız olan çok daha fazlasıyla, o zaman Windows 10’da ekran görüntüsü alma seçenekleri sizin için yetersiz kalacaktır. Bu yüzden bir ekran görüntüsü alma yazılımı kullanmanız gerekmekte. Bu yazılımlardan en gözde olanlarından bir tanesi de Screen Capturer adını taşıyan yazlım. Bu yazılımı yükledikten sonra Print Screen tuşu artık bu yazılımla birlikte çalışmaya başlıyor. Print Screen tuşuna bastığınız anda ekranda Screen Capturer’a ait pencere beliriyor. Bu pencere üzerinden ekran görüntüsünü nasıl almak istediğinize dair size birkaç seçenek sunulmakta. Dilerseniz tüm ekranı, dilerseniz ekranın belirli bir bölümünü, dilerseniz de ekrandaki aktif pencerenin görüntüsünü alabiliyorsunuz.

Aynı şekilde resmi kaydetmek mi yoksa bilgisayarın hafızasına mı almak istediğinizi de seçebiliyorsunuz. Screen Capturer ile ilgili olarak bütün bu yazılanları uygulamak uzun bir zaman alacak gibi dursa da Print Screen tuşuna bastıktan sonra ekrana gelen pencereden istediğiniz özellikleri seçip resminizi kaydetmeniz sadece 2-3 saniyenizi almakta. Çok sık ekran görüntüsü alan insanlar için oldukça kullanışlı bir program.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz