Vikipedi Neden Yasaklandı?

0
269

Vikipedi Neden Yasaklandı?

İnsanoğlu tarihin ilk dönemlerinden beri bilgiye açtır. Felsefeyi dahi yolda olmak olarak değerlendiririz ki bu da sürekli düşünmek ve sorgulamak demektir. Platon’un da dediği gibi “Sorgulanmayan bir hayat yaşanmaya değmez.” Bu yüzden her daim öğrenme ve sorgulama isteği duyarız.

Vikipedi Neden Yasaklandı - Vikipedi Neden Yasaklandı?

Geçmişten Günümüze Bilgi Ağı Oluşumu

Teknolojinin ilerleyip bilgi bankası haline gelene kadar olan dönemde tabletler, parşömenler, el yazmaları ve en sonda ansiklopediler bilgi ihtiyacımızı karşılamıştır. Bu döneme kadar bilgi kaynaklarının hepsi için tarafsız diyemeyiz, ansiklopediler bu genellemenin dışında tutulabilir. Web sayfası olan Wikipedia da güvenilir kaynaklar arasında gösterilemeyebilir çünkü bu bilgi bankasına herkes yeni bir bilgi ekleyebilir. Buna rağmen dünya genelinde yasal yollardan olmasa da bilgiye ulaşma konusunda en çok başvurulan ağ kaynağı Wikipedia’dır.

Türkiye’de Wikipedia Kullanımı

Ülkemizde de bu durum böyle devam ediyordu. Her kesimden insan önce Wikipedia’ya başvurmaktaydı. Ancak siyasi olaylar bilgi kaynaklarını etkileyebilir. Endülüs devletine ait el yazmalarının yakılması gibi dini metinlerde yapılan değişiklikler gibi günümüzde de siyasi olaylar bilgi kaynaklarını etkilemiştir. İnternetin özgür bir mecra olduğunu söyleyebiliriz fakat ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerde bu durum fiiliyatta farklı bir hâl almaktadır.

Siyasetin Wikipedia Kullanımına Etkisi

Ülkeyi yöneten siyasi parti veya siyasi liderlere gerçek ya da asparagas ithamlarda bulunulduğunda bir algı yönetimi ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde de gerek gerçek gerek asparagas haberler yüzünden bu bilgi bankası kapatılmıştır. Eğitim düzeyi yüksek olan ülkelerde mukayese yeteneği güçlüdür. Ülkemizde bu durum içler acısı bir durumdadır. Mukayese yeteneği gelişmeyen bir toplum da sadece verilen bilgiyi almaya mahkumdur.

Sonuç olarak bakıldığında gerçekleri ortaya koyan belge sunan siteler, gerçeklerin ortaya çıkması istenmeyen devlet büyükleri tarafından hep engellenmeye mahkumdur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz