Ucuz Şarj Cihazlarının Cep Telefonlarına Olan Zararları

0
188

Cep telefonları artık günümüzün vazgeçilmez iletişim cihazları arasında. Bu yüzden hemen hemen herkes telefonuna gözü gibi bakmakta. Hatta, pek çok kişi dışarıda şarjının bitmemesi için yanlarında power banklar taşıyorlar. Telefonları şarj etme konusunda da tuzağa düşüp ucuz şarj aleti kullanmamak gerekmekte.

Cep telefonu kullanıcılarının karşılaştıkları en büyük sorunlardan bir tanesi sürekli kullanıma bağlı olarak orijinal cep telefonu şarj cihazlarının bozulması. Bu bozulma, kablo kopması şeklinde olabildiği gibi cihazın içindeki parçaların bozulması sonucunda da ortaya çıkabiliyor. İşte bu noktada yeni bir şarj aleti almak konusunda insanların karşısına iki seçenek çıkıyor. Orijinal cep telefonu şarjı ya da çakma diye tabir edilen Çin malı ucuz şarj aleti. Burada verilecek olan karar cep telefonunuzu ne kadar çok sevdiğinizle direkt olarak alakalı.

Her telefona ait orijinal şarj aletleri, doğal olarak Çin malı cep telefonu şarjlarına oranla daha pahalı ve direkt olarak markanın prestijini insanlara yansıtmakta. Bu sebeple, basit bir cihaz olsa da üretimi çeşitli standartlar çerçevesinde yapılıyor. En azından fason üretilse de, bir marka adına üretildikleri için biraz daha fazla özen gösterilerek üretilmekteler. Ancak piyasada 25 TL’ye satılan şarj cihazları tam bir ölüm makinesi.

Bu konuda internette kısa bir araştırma ile binlerce şikayet yazısına ulaşılması mümkün. Kullanıcıların çoğu, ilk başta durumu fark edemediklerini ancak cep telefonlarını gece uyumadan önce şarja takanların ve fişe yakın olarak uyuyan insanların geceleyin ciddi bir zırıltı ile uyandıkları anlatılmakta. Bu durumu erken fark edenler şanslı oluyorlar. Zırıltı anında şarj aletinin sıcaklığı yaklaşık 80 derecelere ulaşmakta ki, bunun biraz üzeri cihazın plastiğinin erimeye başlaması anlamına geliyor.

Çin Malı Şarj Cihazları Cep Telefonlarını Bozuyor

Peki, bunu fark edemeyenler? Bu durumu fark edemeyenler kısa bir süre sonra telefon bataryalarının şarj tutmaması sorunu ile karşılaşmaya başlıyorlar. Bu nispeten, tüm telefonun bozulmasından daha iyi bir durum. Ancak bazı durumlarda yine telefonun kalitesine bağlı olarak telefon üzerinde kalıcı hasarlar oluştuğu da görülmekte. Örneğin, telefonun kendi kendine kapanması veya düğmelerinin fonksiyonlarının birbirine karışması gibi durumlar, bozuk ya da ucuz şarj aleti kullanmaktan kaynaklanan sorunlar.

Eğer pahalı bir cep telefonu kullanıyorsanız ve cep telefonunuzu gerçekten seviyorsanız, şarj aleti almanız gereken durumlarda, kesinle telefonunuzu satın aldığınız yerden orijinal cep telefonu şarj aleti almanız önerilmekte. Bu sayede hem telefon markanızın önermiş olduğu bir şarj aleti kullanıyorsunuz, hem de bir sorunla karşılaştığınızda karşınızda bir muhatap bulabiliyorsunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × three =