Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanılan hizmetler arasında Uber ve Bitaksi hizmetleri var. Uber’i daha önce duymayanlar, ilk duyduklarında biraz şaşırıyorlar. Çünkü alışılagelmiş ve klasikleşmiş taşımacılık yöntemlerinin biraz dışında.

uberbitaksi01 1024x483 - Uber ve Bitaksi Birbirlerine Rakip Olmaya Devam Ediyorlar

Uber, Amerika merkezli taksi ile taşıma hizmeti veren bir şirket. Cep telefonu uygulaması üzerinden nerede olursanız olun taksi çağırabiliyorsunuz. Konumunuzu bildirdikten sonra size en yakın Uber taksisi hemen harekete geçiyor. Elbette, siz taksiyi çağırmadan önce size en yakın taksilerin nerelerde olduğunu görüyorsunuz ve gerçekten makul bir süre içerisinde size ulaşabilecekse çağırıyorsunuz. Bu uygulama, özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlar için bir hayli faydalı. Çünkü, yağmurlu ve karlı günlerde taksi bulmak oldukça zorlaşıyor. Bu sıkıntıyı yaşayanlar ikinci bir seçenek olarak Uber’i deneyebilirler.

Uber Yabancı, Bitaksi Yerli

Uber’in yerli versiyonu olarak karşımıza çıkan şirket ise Bitaksi. Bitaksi’nin çalışma mantığı da Uber ile aynı. Google Play veya Apple Store üzerinden indireceğiniz Bitaksi uygulaması üzerinden size en yakın Bitaksi taksisini çağırabiliyorsunuz. 2012 yılından beri hizmet veren Bitaksi ile ilgili insanların en çok memnun kaldıkları iki nokta var. Bir tanesi, uygulama üzerinden taksi çağırırken yazdığınız kişisel bilgiler ışığında taksi şoförlerinin size isminizle hitap etmesi. İkincisi ise bu hizmette kredi kartı kullanabilmeniz. Ancak kötü tarafı da var. Bitaksi hizmeti şu anda sadece İstanbul ve Ankara’da verilmekte.

uberbitaksi2 1024x683 - Uber ve Bitaksi Birbirlerine Rakip Olmaya Devam Ediyorlar

Uber ve Bitaksi gibi taksi hizmetlerini kullananlar, normal bir sarı taksi hizmeti almaktan kaynaklanan bazı sorunlarla karşılaşmıyorlar. Uber ve Bitaksi ’de bindiğiniz taksi plakası, nereden ve saat kaçta bindiğiniz, ödemeyi nasıl yaptığınız, kredi kartı numaranız gibi birçok bilgi kayıt altında tutulur. Bu bilgilerin işinize yaradığı en önemli nokta, bu taksilerde bir şey unuttuğunuzda, unuttuğunuz şeyi kolaylıkla bulabilmeniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here