Türkiye’ye Televizyon Ne Zaman Geldi?

0
494

Türkiye’ye Televizyon Ne Zaman Geldi?

Türkiyeye Televizyon Ne Zaman Geldi - Türkiye'ye Televizyon Ne Zaman Geldi?

Türkiye’deki ilk televizyon yayını 9 Temmuz 1952’de İstanbul Teknik Üniversite’si tarafından yapıldı. Yayını başlatma fikri Mustafa Santur’a aittir. Bu yıllarda televizyon bütün dünyada yeni gelişmekteydi. İlk milli yayın için gerekli ekipmanlar Philips tarafından sağlandı. Philips gerekli ekipmanları sağlamanın yanı sıra, yayını yapacak ekibe teknik bilgi verme görevini de üstlendi.

İTÜ tarafından yapılan ilk yayında Celal Bayar ve İsmet İnönü de yer aldı. Ancak kimsede televizyon olmadığı için yayın İTÜ dışındaki seyirci tarafından izlenemedi.

Haftada Yarım Saat Yayın

Televizyon yayınları her hafta cuma günü yarım saat olarak devam etti. Yayının izlenmesi için gereken teknoloji Gümüşsuyu’ndaki konferans salonuna kuruldu. İzlemek isteyen halk, bu salona gelebiliyordu.

İlk Yayın Ekibi

Bu yayınları yürütmesi için Türkiye’nin ilk televizyon yayın ekibi kuruldu. İlk kameraman Dr. Adnan Ataman, ilk sunucu ise radyo spikeri olan Fatih Pasiner’di. Televizyona ilk çıkan sanatçılar ise Feriha Tunceli, Nebahat Yedibaş, Cevdet Çağla ve Hüsnü Coşar’dı.

1964 TRT Yasası

Nuran Devres İlk Televizyon Yayını - Türkiye'ye Televizyon Ne Zaman Geldi?

1 Mayıs 1964 yılında TRT yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte televizyon evlerde yerini almaya başladı. Yasa 1964 yılında yürürlüğe girmesine rağmen ilk halka açık yayının yapılması 1968 yılını buldu. Bunun sebebi yasanın ardından Almanya’dan yardım istenmesi ile gelen Alman bir ekibin TRT çalışanlarını yayıncılık konusunda eğitmesidir. Eğitimin ardından gerekli ekipmanlar Almanya’dan temin edildi. Hazırlıklar tamamlanınca 1966 yılında kapalı devre eğitim yayınları yapıldı. 1967 yılında TBMM Bütçe Komisyonu üyelerine özel kapalı devre yayını yapıldı ve ardından 1968 yılında deneme yayınları başladı. TRT yayına başladığında İstanbul Teknik Üniversitesi yayını hala yayına devam etmekteydi. 4 Şubat 1972’de İTÜ’nün yayın dönemi bitti ve çok geçmeden vericileri TRT’ye devredildi. TRT’nin ilk yayını halen Youtube’den izlenebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz