Türkiye’nin İlk Denizaşırı Filosu

0
225

Türkiye’nin İlk Denizaşırı Filosu

lk denizaşırı sefer yapan Umur Bey Anıtı - Türkiye'nin İlk Denizaşırı Filosu

Umur Bey,

Umur Bey Aydınoğlu Mehmet Beyin oğlu olan Umur Bey Aydın’ın Birgi ilçesinde 1309 yılında doğmuştur.1334 yılında Aydınoğlu Mehmet Beyin ölümü üzerine Beyliğin başına geçmiştir.

Türkiye’nin ilk deniz aşırı filosu, gemi yapımı teknoloji yönünden gelişmiş olan Aydınoğlu Mehmet Bey’in oğlu Umur Bey tarafından 1338 yılında 350 gemilik bir filo ile Korent limanına çıkarma yapmıştır. Umur Bey Korent limanından sonra 300 gemisini karadan yürüterek Patras körfezini de ele geçirmiştir. Korent limanı daha sonra Umur Bey limanı olarak anılmaya başlanmıştır.

Bu dahice fikri ile Umur Bey, 1453 yılında zamanın şartlarına göre çok üstün teknoloji ve sahip; fakat fethedilemeyen İstanbul’un alınmasında Fatih Sultan Mehmet Han’a ilham kaynağı olmuştur. Umur Beyden aldığı bu ilham ile Fatih Sultan Mehmet Han Haliç’in zincirlerini aşarak İstanbul’u fethetmiştir.

 Umur Bey’in Yaptığı Diğer Denizaşırı Seferleri:

Umur Bey’in diğer seferleri daha 18 yaşında iken Cenevizlilerden aldığı İzmir olmuştur. Daha sonra Umur Bey İzmir ve Efes’te tersaneler açmıştır. Bu tersanelerde 30 santimetre suda bile ilerleyebilen kadırgalar yaptırdı. Bu teknoloji olarak dahi fikirleri sayesinde büyük bir üne sahip oldu. Tersanelerde yaptırdığı bu kadırgalarla ve daha üstün teknoloji ile donatılmış gemilerle önce denizlerde söz sahibi olan Bizans’a daha sonra da Venedik üzerine seferlere çıktı. Daha sonra Rodos Şövalyeleri, Ceneviz ve Kıbrıs adasına büyük seferler düzenledi. Yaptığı bu seferlerle Akdeniz, Ege ve Karadeniz’de söz sahibi oldu.

 Mor Basan;

Umur Bey bu seferleriyle Bizans’ta başlayan taht kavgalarında yardım isteyen Üçüncü Andranikos’a yardım için 380 gemi ve 29 bin savaşçı ile Meriç ağzına demirledi ve askerlerini karaya indirdi. Umur Bey ismini duyan bozguncular kaçtılar. O tarihten sonra Umur Bey “Mor Basan” lakabıyla Avrupa’da tanınmaya başlamıştır. Türkler böylece Avrupa topraklarında Umur Bey sayesinde ilk defa ayak basmış oldular.

Umur Bey, 1348 yılında İzmir’i Haçlılardan almak isterken şehit düşmüştür. Kurduğu Aydın Donanması da daha sonra Osmanlı’ya dahil olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz