Türkiye’den Yeni Teknoloji Adımı: İnsansız Tank

Türkiyeden Yeni Teknoloji Adımı İnsansız Tank - Türkiye'den Yeni Teknoloji Adımı: İnsansız Tank

Tanklar insanoğlunun geliştirmiş olduğu en önemli ve en gelişmiş savaş araçlarından biridir. Yeryüzünde aralıksız devam eden savaşlar ve çatışmalar sayesinde, savunma ve silah sanayi sürekli olarak kendisini geliştirme imkanı bulmuştur.

Tanklar

Dünya savaşı sırasında yaşanan siper ve hendek savaşlarında karşı karşıya gelen ordular, hendeklerin içinden birbirlerine karşı kullandıkları küçük silah ve toplarla ilerleme kaydedemedikleri için aylarca hatta yıllarca savaşırlar ve korkunç seviyede asker kayıpları yaşanırdı. Bunu aşmanın bir yolunu bulan İngilizler buldozer paletleri kullanan, zırhlı bir yapıya sahip ve saatte 5 km kız yapabilen bir araç geliştirerek günümüz standartlarında bilinen ilk tankı icat etmiş oldular.

 İnsansız Teknolojiler

Günümüz teknolojisi ile İnsanoğlu uzaktan kumandalı veya otonom tabir edilen cihazlar geliştirebilmektedir. Bu alanda bilinen mini insansız tank 2. Dünya savaşında Alman ordusu tarafından geliştirilen ve radyo frekans yöntemiyle kontrol edilebilen mini Goliath tanklarıdır.

 Türk Teknolojisi ve İnsansız Tanklar

Ülkemizde özellikle son 20 yılda yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmelerle doğru orantılı olarak savunma ve silah sanayi alanında ileri düzeyde ilerlemeler yaşanmıştır. Bildiğimiz anlamda henüz seri üretimde olan bir tank üretmiş durumda değiliz, ancak altyapısı tamamlanmış ve dünyanın en gelişmiş tankları arasında olan ‘ALTAY’ tankının 2020 yılında seri üretime geçmesi planlanmaktadır.

Türkiye Zırhlı kara araçları konusunda birçok başarılı ürün ortaya koymuş ve seri üretim yaparak dünyaya ihraç eden firmalara sahiptir. Bu alanda; Katmerciler firmasının geliştirmiş olduğu (UKAP), Aselsan firmasının geliştirmiş (KAPLAN) ve (İZCİ) ailesi, Nurol Makina’ nın geliştirmiş olduğu (EJDER YALÇIN) uzaktan komutalı modeli, Elfatek Elektroniğin geliştirmiş olduğu (ANKEBOT) gibi modeller, bu teknoloji konusunda geldiğimiz ileri seviyeyi göstermektedir. Buna bağlı olarak envanterdeki tanklarımıza monte edilecek insansız sistem çalışmaları ve yerli tankın seri üretime geçmesi akabinde bilinen anlamda insansız tank üretimini ve kullanımını çok kısa sürede başarabilecek bir seviyeye gelmiş bulunmaktayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here