Türkiye’den Hangi Yabancı Uydular İzlenebilir?

0
78

Türkiye’den Hangi Yabancı Uydular İzlenebilir?

Türkiye'den Hangi Yabancı Uydular İzlenebilir?
Türkiye’den Hangi Yabancı Uydular İzlenebilir?

Türkiye bulunduğu coğrafi konum nedeniyle jeopolitik ve jeostratejik olarak dünya da dikkatleri sürekli üzerine çekmiş önemli konuma sahip sayılı ülkelerden biridir. Aynı zamanda Türkiye dünyada dört mevsimi belirgin olarak yaşayan ülkelerin başında gelmesi önemini daha da artırmaktadır.

Türkiye’deki Yabancı Uydular

Ülkemiz bulunduğu bu önemli konumundan olayı birçok yabancı uydu kapsamı alanında yer almaktadır. Türkiye bu denli önemli bir konuma sahip olmasına rağmen daha kendi uydusunu kendi başına uzaya gönderememiştir. Yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte uydularda gelişimin bir parçası haline gelmiştir. Türkiye’nin kullanmış olduğu 4A uydusuyla 4K yayın devri de ülkemizde resmen başlamıştır. Türkiye’nin bu önemli konumundan dolayı başka ülkelerin de uydularını kendi bünyesinde hizmete açması oldukça önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye merkezli olarak 4A yanı sıra birçok yabancı uydunun da yer aldığını görmekteyiz bunlara baktığımız zaman Sirus, Hotbird, Eutelul, Euosia, Astra gibi pek çok uydu Türkiye de yayın yapmaktadır. Yapılan araştırmaya göre yabancı uydular içinde en fazla izleme oranına sahip Hotbird olmuştur. Hotbird bünyesinde Fransız, İtalya, İspanyol, Rus, Polonya gibi ülkelerin kanalları yer almaktadır. Gelişimini bu alanda oldukça istikralı bir şekilde sürdüren ülkemiz son zamanlarda da birçok yeniliğe imza atmıştır.

Uyduların Gelişimi

Son dönemde yapılan araştırmalara göre Hotbird kendi uydusuna gerekli yatırımları yapmamasından dolayı her geçen gün önemini kaybetmesine neden olmuştur. Bu alanda söz sahibi ülkeler den olan Amerika, Almanya, İngiltere gibi ülkelerin Astra uydusuna geçiş yapmasına neden olmuştur. Uydu alanında söz sahibi olmak için bu alanda sürekli yenilik yapmak gerekmektedir aksi halde uydu sektörleri yok olmakla karşı karşıya kalacaktır. Bu nedenle öncü olmak için yenilik gerektirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen − five =