Turbo Motor Nedir Ne İşe Yarar?

0
207

Turbo Motor Nedir Ne İşe Yarar?

Turbo Motor Nedir Ne İşe Yarar - Turbo Motor Nedir Ne İşe Yarar?

Turbolu Motor

Bir motorun gücü, yanma hücrelerindeki belli zaman aralıklarında tüketilen yakıt miktarı ile doğru orantılı şekildedir. Araç içerisindeki motor da daha yüksek ve daha düzenli yanma işlemi istenilir. Burada önemli olan daha fazla oksijene ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde ise motor hacmi sabit tutularak eldeki motordan daha fazla verim alabilmek için turbo vasıtasıyla yanma hücrelerine daha fazla hava aktarılarak gerçekleştirilir.

İçten yanmalı sistemlerde turbo sistemi aşırı besleme sistemidir. Turbo motorlarındaki devirler 150.000 rpm’e kadar çıkabilmesi demek normal motorlardan 30 kat daha hızlı çalışması anlamına gelir. Bir motordan daha fazla güç almanın yolu yanma odalarına giren yakıt- hava karışımını arttırmaktır. Bunun bir diğer yolu da silindir hacmini büyütmektir. Turbo sistemler %30- %40 güç artışı sağlar.

Turbonun Özellikleri

Türbin pervanelerindeki atık egzoz gazları ile hızlı bir şekilde harekete geçerek araçtaki hava filtresinden sıkıştırılmış ve bol havayı emer. Daha sonra bu havayı yanma hücrelerine aktarır. Turbolu motorlar gerçek anlamda yakıt tüketiminde büyük bir tasarruf yapmaktadır. Çünkü atık gazı enerjisi kullanılarak motorun performans gücü arttırılmaktadır. Ayrıca bu tip motorlarda yakıt gereği gibi kullanılır. Bu yüzden çevre koşulları açısından bakılacak olursa vazgeçilmez bir tercihtir. Turbolu motorların bir başka avantajı ise tırmanış gereken zor koşullu yollarda bu tip motorlarda güç kaybı en az seviyede olur.

Turbonun Temel Çalışma Prensibi

– Turbo motorundaki egzoz emme kısmı direkt egzoz manifolduna bağlıdır. Bu sayede turbo motorunun egzoz kısmındaki tribününü çevirir.

– Çevrilen türbin bir kol ile kompresör tribününü çevirir.

– Çevrilen türbin havayı alır ve intercooler’a pompalar.

– İntercooler hava moleküllerini soğutarak küçültür.

– Sıkıştırılan bu hava son olarak emme manifoldundan yanma odalarına basılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz