Troy (Türkiye Ödeme Yöntemi) Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
79

Troy (Türkiye Ödeme Yöntemi) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Troy (Türkiye Ödeme Yöntemi) Nedir? Nasıl Kullanılır?
Troy (Türkiye Ödeme Yöntemi) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Troy Nedir?

Günümüzde kredi ve banka kartlarının alt köşesindeki logo bize kartın hangi ödeme seçeneğine ait olduğunu söylüyor ve hepsinin kendi içlerinde farkları var. Bu ödeme seçeneklerine bir yenisi daha BKM tarafından eklendi. Troy aynı zamanda Türkiye’ye ait ve lisanslı bir marka olmasıyla beraber “troy” kelimesinin ingilizce anlamının Truva olması da gözlerden kaçmadı. Şimdilik sadece ülke sınırları içinde Troy ile karşılaşsak bile zamanla tüm dünyada kullanılabilecek bir ödeme yöntemi olduğu da öngörülmektedir.

 Troy Sistemi?

Aslında Troy’u kullanmak diğer ödeme yöntemlerini kullanmakla aynı, fakat henüz yeni bir ödeme sistemi olduğundan kullanmaya başlamak istiyorsanız süreç şöyle işliyor. Bildiğiniz üzere BKM yani Bankalararası Kart Merkezi ülkemizde 10 banka ile anlaşmış ve bu ödeme sistemini ülkemizde kullanıma açmıştır, anlaşmalı bankalardan birine gidip Troy özellikli kart talep edebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Yakın zamanda ülkemizde birçok insan tarafından kullanılmaya başlanması beklenen troy ilk olarak manyetik bantlı banka kartı ve EMV özelliğine sahip çipli kredi kartı şeklinde hayatına başladı.

 E-Ticarette Troy Kullanımı?

İnternetten alışveriş yaptığınızda size sunulan ödeme yöntemleri içerisinde Troy’u bulduktan sonra ilgili sayfanın sizi Troy’un e-ticaret için kullandığı Güvenli Ödeme (GO) sayfasına yönlendirdiğini ve bilgilerinizi girdikten sonra alışverişinizin başarıyla tamamladığınızı göreceksiniz.

 Troy’un Avantajları

Troy, en çok da daha önce hiç finansal veya kart sisteminden hiç yararlanmamış olan tüketicilerin yaşamını kolaylaştıracağından bahsediyor. Bankalar, Troy’dan ötürü elde edecekleri maliyet fırsatını doğrudan tüketiciye ileterek hizmet ücretleri sebebiyle hizmet veremedikleri öğrenci, ev hanımı gibi tüketicilere de uygun maliyetlerle hizmet verebileceğini de duyurdu.

Öte yandan, toplu taşıma, e-ticaret ve mobil çözümlerde de insanlara kolay ve pratik çözümlerle toplum hayatı daha da kolaylaştırılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + 18 =