Telefonlara Yüklenen Tehlikeli Sahte Uygulamalar

0
258

Pek çok insan, zaman zaman çeşitli çeşitli sebeplerden dolayı telefonlarındaki uygulamaları kaldırıp, yeniden yüklemek zorunda kalıyorlar. Bunun için en çok kullanılan siteler ise Google Play ve Apple Store. Peki, buralardan indirilen programlar ne kadar güvenli? Sahte uygulamalar yüklenirse zararı olur mu?

sahtewhatsapp - Telefonlara Yüklenen Tehlikeli Sahte Uygulamalar

Bu sitelerden uygulama indiren pek çok insan için ana kriter uygulamanın ne kadar çok indirildiği. Bunun bir diğer anlamı da o uygulamanın güvenilir bir uygulama olması. Ancak bu doğru bir tespit değil. Geçtiğimiz günlerde tam 1 milyon kişinin Google Play sitesine yüklenen sahte Whatsapp uygulamasını indirip telefonlarına kurdukları ortaya çıktı. İlk bakışta gerçek bir Whatsapp uygulamasına benzeyen bu uygulamanın adı da Ultimate Whatsapp Messenger.

Sahte Whatsapp 1 Milyon Kez İndirildi

Ultimate Whatsapp Messenger, yani sahte Whatsapp ’ın Google Play sayfasında bulunan bilgiler de gerçekçi olması bakımından normal Whatsapp uygulamasının sayfasından olduğu gibi kopyalanmış. Oysaki sahte uygulamalar için geliştirilen taktiklerden bir tanesi. Bu işi yapanların ise biraz masum olmaları, bu sorunun büyümesine de engel olmuş. Çünkü bunu yapanların tek çıkarları sayfada bulunan reklamlar üzerinden para kazanmaya çalışmaları. Bu ortamı yaratan ve 1 milyon indirilmeye ulaşan bir uygulama ile kişisel bilgilerin çalınmaması da ayrı bir şans.

Geçtiğimiz yıllarda aynı bu taktiği kullanarak, birtakım insanlar Facebook’un sahte uygulamasını da Google Play üzerine yükleyerek tam tamına 10 milyon kişinin bu uygulamayı indirmesini sağlamışlardır. Bu hiç de azımsanmayacak bir rakam. Bu bakımdan ne kadar güvenilir olduğu düşünülse de, Google Play üzerinden herhangi bir uygulama indirmeden önce uygulama hakkında yapılan yorum sayısını da kontrol etmekte fayda var. Bunun sebebi ise Whatsapp ve Facebook uygulamalarına yapılmış olan yorum sayılarının, sahte olabilecek uygulamalardaki yorum sayılarına oranla çok daha fazla olması gerekiyor. Son zamanlarda Google Play üzerindeki sahte ve reklam amaçlı yayınlanan uygulamalarda da ciddi bir artış görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz