Telefon Bataryaları Neden Şişer?

0
243

Telefon Bataryaları Neden Şişer?

Telefon Bataryaları Neden Şişer - Telefon Bataryaları Neden Şişer?
Telefon Bataryaları Neden Şişer?

Telefonlar günümüz dünyasında en çok kullanılan elektronik cihazlar arasında yer almaktadır. Gün içerisinde telefonlarda uzun süreli oyunlar oynamak ve uzun süreli telefon görüşmeleri yapmak telefon şarj sürelerini kısaltmakta ve yetersiz batarya problemi ile telefon kullanıcılarını karşı karşıya getirmektedir. İletişime olan bağımlılık ve sürekli telefon ile ilgilenme isteğinden dolayı kullanıcılar telefonları yetersiz şarj etmekte veya gereğinden fazla sürede şarj cihazlarına takılı olarak bırakmaktadır. Ayrıca uzun süre telefonu el içerisinde tutmak telefonda ısınma problemlerine ve buna bağlı olarak bataryaların şişerek zarar görmesine sebep olmaktadır. Batarya şişmesi telefon kapağının kabarmasına hatta ileri seviyede batarya şişkinliğine ve patlamalara neden olarak olası yangınlara ihtimal vermektedir.

Uzun Süreli Şarjın Zararları

Telefonları kullanarak saatlerce telefonu şarj etmek ve gece yatarken telefonu şarja takılı halde bırakmak telefon bataryalarında belli bir süre sonra aşınmalara ve batarya ömründe süre kısalmasına neden olmaktadır. Bataryanın yapıldığı malzemeye bağlı olarak telefon bataryalarının dayanım süresi değişmektedir. Kullanıcı hatası ve telefonun şarj edildiği ortamın sıcaklık derecesi en önemli etkenler arasındadır.

Bilinçli Kullanım

Kullanıcılar telefonlarını yeterli sürede şarjda tutmalı ve gereğinden fazla şarj süresinden sakınmalıdırlar. Telefon bataryaları direk güneş ışığı alan veya aşırı soğuk olan bir ortama uzun süreli temas ettirilmemelidir. Kaliteli telefon bataryaları tercih edilmeli ve orijinal olmayan ürünlerden kullanıcılar kaçınmalıdır. Şişmiş olan batarya ile oynanmamalı ve herhangi bir kesme, darbe işleminde bulunulmamalıdır. Aksi halde batarya içerisinde bulunan kimyasallar ortama karışmakta ve kişilerin zehirlenme veya zararlı kimyasal madde solumasına sebep olmaktadır. Kullanıcılar ilk olarak kişisel sağlığını ön plana alarak bilinçli şekilde telefon bataryasını kullanmalıdır.

Batarya Şişmesi Nasıl Anlaşılır?

Genellikle kullanıcılar batarya şişmesini kolay şekilde fark edebilirler. Kapağı ayrılabilen telefonlarda batarya şişmesi durumunda kapak telefondan ayrılmakta veya şişkinlik hissi vermektedir. Bataryası çıkmayan telefonlarda ise uzman çalışan tarafından cihazlar kontrol ettirilmelidir. Telefon şarjının çok kısa sürede bitmesi de ayrıca batarya şişkinliğinin sebepleri arasında olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz