Teknoloji Hayatı Kolaylaştırır Mı, Zorlaştırır Mı?

1
280

Teknoloji Hayatı Kolaylaştırır Mı, Zorlaştırır Mı? Teknolojinin terim anlamı insanın maddi çevresini değiştirmek, geliştirmek, yenilemek amacıyla geliştirdiği araç gereçler ve bunlara bağlı genel bilgileridir.

Teknoloji Hayatı Kolaylaştırır Mı, Zorlaştırır Mı?

Teknoloji Hayatı Kolaylaştırır Mı Zorlaştırır Mı - Teknoloji Hayatı Kolaylaştırır Mı, Zorlaştırır Mı?
Teknoloji Hayatı Kolaylaştırır Mı, Zorlaştırır Mı?

Teknoloji; toplumun hayatını pek çok noktada kolaylaştırdığı görülmektedir. Her bilgiye, her isteğe anında ve kapsamlı bilgi arayışına çözümler sunmaktadır. Devamlı gelişen, yenilenen teknolojiler her geçen gün daha fazla arayışa cevap vermektedir. Alışveriş, bilgi paylaşımı, sosyal mecralar, sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra giyilebilir teknolojiler, fotoğraflama, kodlama gibi teknik ve kapsamlı veri alanları gibi geniş alanları kapsamaktadır. Hayatın içerisinde fazlaca faydalanılan araç ve gereçler bu güne kadar belli gelişimler göstermiş ve şimdiki haline ulaşmışlardır.

Sağladığı Faydalar

Teknoloji Hayatı Kolaylaştırır Mı - Teknoloji Hayatı Kolaylaştırır Mı, Zorlaştırır Mı?

Anında iletişim, kolay ulaşım hayatı daha hızlı hale getirmektedir. Öğrenilmek istenilen bilginin çok çabuk ulaşılması, zamandan tasarrufu sağlamaktadır. Gelişen teknoloji ile daha fazla güvenlik sağlanabilir hale gelmektedir. Koruyucu araçlardan, ileri seviye ulaşım bineklerine, su geçirmeyen makinelerden, insansız hava araçlarına, siber güvenlik önlemlerine kadar her alanda insanlığa fayda sağlamaya devam etmektedir. İstenilen ürünlerin hemen alınabilmesi, rezervasyonların bir telefon kadar yakın olması, saatlerce yol kat edilen yerlere daha çabuk ulaşılması, gibi teknolojinin sağladığı kolaylıklar görülmektedir. Bilinçli kullanım ile elde edilen yararlar fazlaca sıralanabilmektedir.

Gelişmeyle Gelen Olumsuzluklar

Teknoloji, kolaylıkların yanında zor ve toplum hayatına zarar veren tarafları da beraberinde getirmektedir. Örneğin; eski sohbet ve karşılıklı sohbet ortamlarının sanal âleme aktarılması, iletişimin azalmasına yol açmaktadır. Etrafta fazla bilginin dolaşması, kaynaksız ve yanlış haberlerin çabuk yayılmasına sebebiyet vermektedir. İllegal işler için de aralanan kapılar, suçların kolay işlenebilir olmasına olanak tanımıştır. Gerekli önlemlerin alınmadığı sanal âlem siteleri, küçükten büyüğe herkese zarar verebilmektedir. Güvenlik zafiyeti bulunan sitelerin, kandırma, hırsızlık, dolandırıcılığın da artmasına katkı sağladığı gözden kaçmamalı ve dikkatli olunmalıdır. Kişisel bilgiler rahatça paylaşılmamalıdır. Gelişim için masum hayvanlar üzerinde yapılan deneylere izin verilmemeli, bu uygulamaları kullanan markaların ürünleri kullanılmamalıdır. Bu bağlamda teknolojinin zararlarının da fazlalığı görülmektedir.

Teknolojinin hayat içerisinde her alanda ilerlemesinin insanlar ve hatta hayvanlar için bile çokça faydaları bulunmaktadır. İnsanların ulaşılabilir teknolojiyi ölçülü kullanmaları, ekstra fayda için mühimdir. Zararlı sitelere erişimin şifrelenmesinin önemi bilinmelidir. Korsan uygulamalara dikkat edilmelidir. Güvenliksiz teknolojik araçlar denenmemelidir. Dozunda ve yeteri kadar bu aletlere maruz kalınmalıdır. Radyasyon gibi etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Yemek tarifleri, araç ilanları, gayrimenkul alım-satım işlemleri, görüntülü konuşma uygulamalarına kadar her şey telefonların içerisine yüklenebilir hale getirilmiştir. Sağlık takiplerinin yapılabildiği uygulamalar, veri işlem uygulamaları kullanıma sunulmuştur. İnsansız hava araçları, geliştirilen silahlar sanayi savunmaya katkı sağlamaktadır. Güçlenmenin ve ilerlemenin sembolünün teknoloji olduğu savunulmaktadır. Daha fazla çalışma ile eğitim ve öğretim için de teknolojinin faydalarının artırılması mümkün olmaktadır. Yurtdışındaki çevreler ile iletişime geçmenin kolaylığı ile dil öğrenmek, kişilerin kendini keşfetmesi, yeni kültürleri öğrenmek adına yarar sağlamaktadır.

“5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

5G Teknolojisi Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz