Sürücüsüz Otomobillerde Güvenlik Önlemleri

Sürücüsüz Otomobillerde Güvenlik Önlemleri - Sürücüsüz Otomobillerde Güvenlik Önlemleri

Sürücüsüz Otomobil Neden Tercih Edilmeli

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmekte olması otomotiv sektöründe de ilerlemeye neden olmuştur. Yapay zeka alanında gelişmeler makinelerin kendi kendilerini yönetmelerine olanak sağlamış ve yapay zekaya olan güven sorusunu gündeme getirmiştir. İnsan ürünü olan yapay zeka, elbette hatalar barındıracaktır. Bu ihtimal asla göz önünden ayrılmamalıdır.

Yapay Zekanın Uygulandığı Alanlar

Gelişen yapay zeka şimdilerde otomobillere uygulanmaya başladı. Kendi kendine süren arabalar, şerit takipler, otomatik parklar hepsi yavaş yavaş bilgisayar kontrollerinde olmaya başladı. Peki, bizim yerimize bu işleri yapan bu makinelere güvenebilir miyiz? Makineler insandan çok farklı maddelerdir. İnsanda bulunan içgüdü, hisler, tepkiler makinelerde bulunmamaktadır. Baskı altında karar vermeler, olay değerlendirmeler makineler için simdi için çok uzakta görünüyor. Peki, bu insansı özelliklerden uzak olan makineler işlerini ne kadar iyi yapabilirler. Kendi kendine süren bir araba ne kadar güvenli olabilir. Karmaşık trafikten kurtulma, ya da kazaya ramak kala nasıl hissedip hamle yapacağı akıllara hep takılmıştır. Arizona’ da 19 Mart 2018 yılında meydana gelen ve bir yayanın ezilerek ölmesine neden olan otonom yani kendi kendini süren araba, sürücüsüz otomobil konusuna olan güveni daha da düşürmüştür. Şubat 2018 tarihinde de, aynı firmaya ait otonom bir araç tekrar kaza yapmış, bu kazada ölen ya da yaralanan olmamıştır.

Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

Makinelere güvenlik her zaman sorgulanmalı ve şüpheli yaklaşılmalıdır. Denemeler şehir içi yerine, güvenli alanlarda şehir içi simülasyonları yapılıp, gerekli testlerin ardından toplum içerisinde kullanılmalıdır. Görüldüğü gibi testlerin can ve mal kayıplarına yol açtığı görülmektedir. Ekonomik rekabet ne yazık ki, işleri aceleye getirmekte ve topluma zarar vermektedir. Bu iş ile ilgilenen firmaların araçlarda gerekli her testi yapmaları zorlanmalı, başarılı olunmadan ve tam güvenilmeden kamu içerisine çıkarılmamalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here